Další krize se blíží, na koho udeří nejdříve a jak se připravit? Otázky a odpovědi

Iva Špačková Iva Špačková
14. 9. 2018 6:52
Před deseti lety padla ve Spojených státech v historicky největším bankrotu investiční banka Lehman Brothers a naplno tak rozpoutala světovou finanční krizi. Proč vznikla, proč zatopila celý svět a je možné se z ní poučit tak, aby se už podobná situace nikdy neopakovala? Základní otázky se pro laiky pokusila vysvětlit hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Foto: Reuters

Nejzranitelnější odvětví

  • Jaká odvětví jsou při krizi nejzranitelnější a jaká se jí bát nemusí? Jaká odvětví na ní mohou naopak vydělat? 

Krizí je několik druhů. V současném světě jsou nejzranitelnější finance, které vyvolávají finanční krize. Je to dáno jejich velikostí, která paradoxně po globální finanční krizi ještě narostla, a jejich napojením na ekonomiku především skrz úvěry neboli dluhy. 

Obchodní války mohou vyvolat krize obchodní a krize nerostná může nastat v situaci, kdy dojde vzácný a těžko nahraditelný nerost. 

Bez ohledu na typ krize jsou nejcitelněji postiženy sektory silně závislé na spotřebě. Takzvanými "early birds" ("prvními vlašťovkami") je např. zážitkový business a v případě výroby zase dopravní služby - konkrétně kamionová doprava.

Například nastupující recesi v roce 2008 první ucítili prodejci zážitkových služeb - viditelně tehdy klesl zájem o jejich služby a "dárky". Lidé už tehdy podvědomě tušili problémy a přizpůsobili tomu své spotřební chování. Na průmysl jsou naopak silně navázáni kamionoví dopravci. Ti první ucítí všeobecný pokles zakázek a následně i výroby, protože se vozí méně materiálu, polotovarů a hotového zboží. Tak tomu bylo i za krize 2008/09. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy