Křetínský měl pozitivní test na koronavirus. Cítí se dobře a firmy řídí z izolace

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 3. 2020 10:15
Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je v izolaci, cítí se dobře a své firmy řídí po telefonu. Podnikatel, který je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun, to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání deníku E15.
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: Milan Kammermayer

Křetínský popsal, že neměl teplotu, kašel ani jiné příznaky, díky kterým by poznal, že je nakažený. Měl jen lehkou rýmu a normálně pracoval. 

"Testován jsem byl pro podezření na přítomnost koronaviru ve svém okolí. Všichni, s nimiž jsem podstoupil testy, měli negativní výsledek včetně jediného člověka, od kterého bych to mohl přímo dostat. Já jsem byl testován pozitivně. To bylo ve středu 12. března. Od té doby jsem v izolaci," uvedl Křetínský, který je většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

U jeho spolupracovníků, rodiny ani dalších lidí, s nimiž přišel do bližšího kontaktu, se onemocnění Covid-19 nepotvrdilo.

Jako investor se Křetínský angažuje i v médiích, průmyslu či velkoobchodě. Je mimo jiné spolumajitelem vydavatele deníku E15, který spadá pod společnost Czech News Center. Křetínský je i předsedou představenstva fotbalové Sparty.

Křetínský v rozhovoru řekl, že když mu vyšel pozitivní test na koronavirus, ovládla ho "šílená panika", kolik lidí mohl nakazit. "Obvolal jsem všechny, se kterými jsem se potkal - u nás i v zahraničí. Mnozí se nechali přetestovat, celkem 27 osob. A všichni byli negativní. Včetně rodiny, masérky, zubní hygieničky i spolupracovníků ve firmě, kteří kvůli tomu museli být čtrnáct dní v karanténě," uvedl pro list E15.

Své firmy nyní řídí na dálku, je podle svých slov 12 hodin na telefonu. "Chybějí vám vaši nejbližší, ale jiný problém jsem neměl," dodal.

Česká vláda podle něj udělala dobře, že omezení kvůli šíření koronaviru přijala rychle. Za klíčové považuje, aby se země podobně jako v Itálii nedostala do situace, kdy nebudou stačit zdravotnické kapacity na zvládání těžce nemocných pacientů.

"Z pohledu základních lidských práv a celého uspořádání demokratického systému je hodnotově naprosto nepřijatelné, aby lidé umírali, protože jim nebyla poskytnuta zdravotní péče. To by bylo obrovské selhání," nechal se slyšet podnikatel.

Současně je podle něj špatně, že i lidé, kteří nemají vážné zdravotní problémy a nejsou ve vysokém věku, dnes žijí v obrovském strachu z koronaviru. "Jako by tu byl mor, který vyhladí desetitisíce lidí. To se prostě nestane," podotkl.

Striktní opatření ale mají podle něj smysl jen po určité období a nesmí se stát, aby nesmyslné a nebezpečné nápady směřovaly ke "zdravotně-policejnímu státu". Další kroky by měly směřovat k uvolnění režimu pro většinu populace a zvýšené ochraně pro více ohroženou část obyvatel, soudí Křetínský.

Skupiny EPH a J&T 18. března oznámily, že dají na boj proti šíření nového koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun. Firmy uvedly, že využijí svoje kontakty v Číně a v první fázi dovezly do Česka chybějící roušky, respirátory, ochranné obleky a brýle nebo testovací sady.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy