Pár procent nestačí. Křetínský a Tkáč mají nakročeno k ovládnutí obří evropské sítě Metro

Marek Miler
27. 8. 2018 13:27
Křetínský a Tkáč jednají o koupi dalšího podílu v německém provozovateli řetězců Metro. Akcie evropské retailové trojky posílily o 18 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč mají možná nakročeno k ovládnutí třetího největšího obchodního řetězce v Evropě, německé firmy Metro AG. Jednání s dalšími akcionáři naznačují, že dvojice kupuje v Metru možná větší podíl, než se původně očekávalo.

Po pátečním oznámení, že Křetínského a Tkáčova skupina kupuje v Metru minoritní podíl, oznámil další akcionář, že jedná s dvojicí o prodeji svých akcií. Metro, které v Česku vlastní velkoobchody Makro, má tržní hodnotu asi 5 miliard eur (129 miliard korun). Podle žebříčku byznysového portálu ceoworld.biz bylo Metro loni podle tržeb trojkou na trhu evropských řetězců.

Akcie Metra posílily až o 18 procent a dostaly se na nejvyšší cenu za čtyři měsíce. Agentura Bloomberg napsala, že kdyby česko-slovenská dvojice podnikatelů navýšila podíly v německém prodejci nad 30 procent, spustila by změna podle německých zákonů povinnost nabídnout výkup ostatním akcionářům. Akcie se před polednem obchodovaly za 13,36 eura, tedy s více než dvanáctiprocentním nárůstem oproti pátečnímu závěru.

V pátek oznámila skupina Franz Haniel & Cie., akcionář Metra, že prodává Křetínskému a Tkáčovi svůj podíl 7,3 procenta a taktéž opci na dalších asi 15,2 procenta. Dvojice Čechů také vyjednává o koupi akcií, které vlastní další velký akcionář, Ceconomy AG.

Firma Ceconomy to uvedla na své webové stránce. V Metru vlastní 10 procent a podle prohlášení jedná o prodeji s EP Investment, kterou zastupuje Křetínský.

Křetínský řekl v pátek, že jednak předpokládá využití opce, a jednak nevylučuje akvizice akcií od dalších akcionářů.

Skupina Metro, sídlící v Düsseldorfu, má v Německu několik hypermarketů a řetězců, hlavně Metro Cash & Carry. Loni firma vydělila řetězce se spotřební elektronikou - Media Markt a Saturn - a vytvořila právě zmíněnou firmu Ceconomy. Záměrem bylo, aby obě firmy byly lépe schopny odolávat konkurenci, zejména ze strany on-line prodejců. Obě společnosti mají byznys mimo jiné i v Rusku a poškodily je evropské sankce. Skupina má byznys ve 25 zemích a zaměstnává asi 220 000 lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy