Pár procent nestačí. Křetínský a Tkáč mají nakročeno k ovládnutí obří evropské sítě Metro

Marek Miler
27. 8. 2018 13:27
Křetínský a Tkáč jednají o koupi dalšího podílu v německém provozovateli řetězců Metro. Akcie evropské retailové trojky posílily o 18 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč mají možná nakročeno k ovládnutí třetího největšího obchodního řetězce v Evropě, německé firmy Metro AG. Jednání s dalšími akcionáři naznačují, že dvojice kupuje v Metru možná větší podíl, než se původně očekávalo.

Po pátečním oznámení, že Křetínského a Tkáčova skupina kupuje v Metru minoritní podíl, oznámil další akcionář, že jedná s dvojicí o prodeji svých akcií. Metro, které v Česku vlastní velkoobchody Makro, má tržní hodnotu asi 5 miliard eur (129 miliard korun). Podle žebříčku byznysového portálu ceoworld.biz bylo Metro loni podle tržeb trojkou na trhu evropských řetězců.

Akcie Metra posílily až o 18 procent a dostaly se na nejvyšší cenu za čtyři měsíce. Agentura Bloomberg napsala, že kdyby česko-slovenská dvojice podnikatelů navýšila podíly v německém prodejci nad 30 procent, spustila by změna podle německých zákonů povinnost nabídnout výkup ostatním akcionářům. Akcie se před polednem obchodovaly za 13,36 eura, tedy s více než dvanáctiprocentním nárůstem oproti pátečnímu závěru.

V pátek oznámila skupina Franz Haniel & Cie., akcionář Metra, že prodává Křetínskému a Tkáčovi svůj podíl 7,3 procenta a taktéž opci na dalších asi 15,2 procenta. Dvojice Čechů také vyjednává o koupi akcií, které vlastní další velký akcionář, Ceconomy AG.

Firma Ceconomy to uvedla na své webové stránce. V Metru vlastní 10 procent a podle prohlášení jedná o prodeji s EP Investment, kterou zastupuje Křetínský.

Křetínský řekl v pátek, že jednak předpokládá využití opce, a jednak nevylučuje akvizice akcií od dalších akcionářů.

Skupina Metro, sídlící v Düsseldorfu, má v Německu několik hypermarketů a řetězců, hlavně Metro Cash & Carry. Loni firma vydělila řetězce se spotřební elektronikou - Media Markt a Saturn - a vytvořila právě zmíněnou firmu Ceconomy. Záměrem bylo, aby obě firmy byly lépe schopny odolávat konkurenci, zejména ze strany on-line prodejců. Obě společnosti mají byznys mimo jiné i v Rusku a poškodily je evropské sankce. Skupina má byznys ve 25 zemích a zaměstnává asi 220 000 lidí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 35 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy