Krádeží v obchodech před Vánoci přibývá až pětinásobně, agresivita zlodějů roste

David Kořínek
21. 11. 2015 11:50
Počet krádeží se v předvánočním období zvyšuje o stovky procent, potvrzují obchodníci. Pokud ale porovnáme celkové množství krádeží za celý rok, situace se nijak dramaticky nezhoršuje. Roste nicméně agresivita zlodějů. Firmy přitom musí reagovat i na dlouhodobý nedostatek lidí, kteří by chtěli vykonávat práci strážného.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Až pětinásobně narůstá každý rok v předvánočním období počet lidí zadržených v obchodě při krádeži. V říjnu až prosinci vévodí statistikám krádeží kosmetika, černá elektronika, alkohol a značkový textil. Ve zbytku roku přitom nejvíce krádeží připadá potraviny, jejich popularita mezi zloději před Vánoci klesá až na sedmou pozici. Vyplývá to ze statistiky společnosti M2C.

„Tradičně se zvyšuje i počet takzvaných prvokrádežníků, kteří chtějí využít většího množství lidí, stresu a chaosu podle hesla, že příležitost dělá zloděje,“ říká Tereza Rýparová ze společnosti M2C. V posledních měsících roku se zvyšuje i počet zadržených středoškoláků a vysokoškoláků. Téměř polovinu ztraceného zboží si přitom dle statistik domů odnesou přímo zaměstnanci obchodů.

„Počet krádeží je v období Vánoc největší,“ potvrzuje například i marketingový ředitel obchodu Parfums.cz Radek Ondrášík. Připomíná ale, že v předvánočním období též rapidně roste počet zákazníků.

Na pokrytí ztrát s krádežemi spojených si obchodníci v Česku pravidelně vyčleňují kolem 1,5 procenta z tržeb. Útěchou pro ně letos může být celkový růst tržeb, které v září oproti loňsku stouply podle Českého statistického úřadu o více než šest procent.

Není to horší než v předchozích letech

V porovnání s předchozími roky ale krádeží nějak výrazně nepřibývá, shodují se obchodníci oslovení Aktuálně.cz.

„V posledních letech jsme nezaznamenali žádné negativní změny v počtu krádeží," říká za síť dm drogerie Eva Vaněčková. Zloději se podle ní zaměřují především na menší produkty s vyšší prodejní cenou, například náhradní hlavice do holicích strojků, vůně nebo řasenky.

„Objem krádeží v České republice se sice výrazně nemění, ale bohužel stále zůstává poměrně vysoký i ve srovnání s dalšími zeměmi východní Evropy,“ upřesňuje Veronika Kovaříková z oděvního řetězce C&A. Společnost působí v jednadvaceti evropských státech a české pobočky dlouhodobě patří mezi ty s nejvyšším množstvím krádeží.

„Zloději se zaměřují hlavně na zboží, které lze dobře ukrýt, a to bez ohledu na cenu produktu,“ říká Ondrášík z Parfums.cz. Za pravdu mu dávají i zástupci velkých potravinových řetězců. „Zboží menší hodnoty je populární především s ohledem na častou spotřebu,“ dodává mluvčí řetězce Billa Lucie Borovičková. Kromě potravin se nejčastěji ztrácejí drogistické výrobky, alkohol nebo drobné položky vystavované u pokladen.

Pomáhají i pavouci

Vedle klasických hlídačů - tedy lidské otrahy - jsou u obchodníků stále populárnější elektronické sledovací systémy. „Používáme například skryté kamerové systémy, safery a pavouky. Safery jsou bezpečnostní krabice z průhledného plexiskla, do nichž umisťujeme zboží jako filmy, nabíječky, nabíjecí stanice a podobně. Pavouci jsou elektronická zabezpečení, které používáme například u monitorů,“ vysvětluje Iva Pavlousková z řetězce Datart.

Firmy musí reagovat i na dlouhodobý nedostatek lidí, kteří by chtěli vykonávat práci strážného. Většinou je odrazuje nepříliš dobré platové ohodnocení a naopak vysoká míra rizika. „Agresivita zlodějů se bohužel v posledních letech zvyšuje. A to nejen u organizovaných zlodějů, ale i u těch příležitostných," potvrzuje Borovičková z Billy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy