Kosmetika z kravské moči a výkalů. V Indii se daří novému byznysu

Marek Hudema Marek Hudema
5. 10. 2016 19:20
Podnikatelé nabízejí kosmetické výrobky, nápoje a také třeba účinné odpuzovače komárů vyrobené z kravské moči a kravských výkalů. Někteří lidé v Indii věří, že pití čisté kravské moči jim pomůže zachovat si dobré zdraví až do pozdního věku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Crinity / Foter / CC BY

Začínající podniky, start-upy, většinou nejsou spojovány se starobylou vírou a pověrami. V Indii ale právě začínající podnikatelé takhle objevily nový trh, který je založen na víře v tradiční takzvanou ajurvédskou medicínu a na úctě ke kravám považovaným hinduisty za posvátné. Nabízejí kosmetické výrobky, nápoje a také třeba účinné odpuzovače komárů vyrobené z kravské moči a kravských výkalů.

Jednou z úspěšných firem na tomto trhu je třeba Maa Gou Products (MGP) z města Bengalúru, které je jinak známé spíše svým elektronickým průmyslem a má přezdívku „Indické Sillicon Valey.“ Založilo ji v roce 2011 ji založilo pět podnikatelů s kapitálem zhruba čtyř milionů korun a nyní dosahuje ročních tržeb přes 12 milionů korun, uvádí indický časopis Open Magazine.

Letos firma počítá s velkým nárůstem obratu – začala totiž prodávat svoje výrobky nejen v luxusních obchodech s kosmetikou, ale také přes indický online obchod s potravinami Bigbasket. Podle ředitele MGP Šivy Kumara nyní tržby firmy rychle rostou. Společnost vyrábí například pleťové masky, mýdlo nebo lék mající působit proti nespavosti.

Poptávky po kosmetice z kravských výměšků využili i i čtyři počítačoví inženýři z Dillí, kteří si založili internetový obchod GrauKranti prodávají výrobky z kravských výměšků. Všimli si, že existují útulky pro krávy, kde dělají takové produkty, ale mají problém je prodat. Inženýři naučili správce útulků využívat počítačů pro komunikaci se svojí firmou, zajistili distribuci a prodávají teď jejich výrobky v obchodech i na internetu například prostřednictvím firmy Amazon. „Nyní máme zákazníky už i ze zahraničí, z Evropy, Japonska a Nového Zélandu,“ tvrdí jeden ze zakladatelů firmy, který ale nechce uvést své jméno. Nyní měsíčně prodávají výrobky asi za sto tisíc korun.

Využili toho, že na Amazonu a dalších elektronických internetových tržištích se už v Indii běžně prodávali kravské výkaly. Ty se používají jako palivo doma a pálí se také při některých náboženských ceremoniích. Jenže v některých oblastech země je problém je získat.

V Indii sice žije podle posledního sčítání z roku 2012 asi 190 milionů kusů hovězího dobytka (podle některých odhadů to ale může být až o 100 milionů více), ale někde je krav málo a navíc o jejich lejna měli zájem i obyvatelé měst, kde se ulice po kravách uklízí. Ve městech je podle Indů třeba znát pro získání kravských výkalů a moči někoho, kdo pracuje v útulku pro krávy. A to často není jednoduché. Navíc správci útulků tuto surovinu dosud vyhazovali jako odpad.

To se ale mění. Například jeden z největších kravských útulků v Indii, Pathmeda Godam v Rádžastánu, má nyní dvě vlastní firmy, které zpracovávají kravské výměšky a prodávají výrobky z nich. Stejně postupuje i Nadace posvátná kráva. Chceme se starat o krávy o které se nikdo nestará tak, aby to bylo ekonomicky udržitelné, řekla rozhlasové stanici BBC zakladatelka nadace Anuradha Modiová.

„Použiváme destilovanou kravskou moč na výrobu šampónů a popel z výkalů na pleťové masky, je to přírodní a je zdravější lepší než používat chemii,“ tvrdí. Výrobky nadace se dají najít v kosmetických obchodech v luxusních nákupních centrech v Dillí. V dalších obchodech jsou pak výrobky připomínající Colu, které ale obsahují kravskou moč.

Někteří lidé v Indii věří, že pití čisté kravské moči jim pomůže zachovat si dobré zdraví až do pozdního věku. Objevila se i pověra, že dokáže vyléčit rakovinu. Někteří hinduisté si myslí, že vše co pochází z posvátné krávy je prospěšné a upozorňují na to, že v tradiční ajurvédské medicíně byla kravská moč používána už dávno. List The Indian Express pak upozornil na případy, kdy se domnívají, že kravské výkaly mohou zabránit údajným negativním zdravotním vlivům používání mobilních telefonů.

Přesto někteří Indové mají k výrobkům z kravských výměšků výhrady, jak ukazuje reportáž BBC. Obávají se zejména toho, že i přes všechnu snahu výrobců mají některé produkty stále odér připomínající kravskou moč. Navíc patrně neexistují žádné lékařské studie, které by potvrzovali prospěšnost těchto výrobků pro lidské zdraví.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy