Karlovarskou Korunní koupí majitel Ondrášovky, vznikne dvojka na trhu minerálních vod

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2016 12:15
Společnost Alphaduct prodala stoprocentní podíl ve společnosti Karlovarská Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karlovarská Korunní

Praha – Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, které patří tuzemský výrobce minerálek Ondrášovka, koupila od společnosti Alphaduct Vladimíra Komára stoprocentní podíl ve společnosti Karlovarská Korunní.

Akvizicí vznikne subjekt s pozicí dvojky na trhu balených minerálních vod v České republice se zhruba čtvrtinovým tržním podílem. Informovala o tom mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Cenu transakce firmy nezveřejnily. Spojením Ondrášovky a Karlovarské Korunní vznikne nápojářská skupina s obratem přes 800 milionů korun, přičemž podle odhadů z trhu Komár za výrobce minerálek inkasoval přes 200 milionů korun, píše server Forbes.cz. Hanáková tento odhad nechtěla komentovat.

Server uvádí, že zvýšený tržní podíl má společnostem pomoci při cenových jednáních s obchodními řetězci a zároveň vytvořit výraznější protiváhu dominantnímu hráči na trhu – Karlovarským minerálním vodám, které ovládá rodina Alessandra Pasqualeho. S tržbami jen v Česku kolem tří miliard je nejsilnější skupinou v oboru.

Finančníci jednali o Korunní několikrát už v minulosti, nemohli se ale dohodnout na ceně. "Ve firmě jsem byl už dlouho a záměr prodat ji jsem řadu let netajil. Až nyní jsme ale dosáhli dohody, která splnila mé představy," řekl serveru Komár, někdejší společník Jiřího Šmejce z TV Nova a investiční společnosti MEF Holding.

Tvrdý obchodník

Arca Capital je investiční skupina působící především v oblasti rizikového kapitálu v regionu střední a východní Evropy. Skupina má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a Kyjevě.

Krúpa má pověst tvrdého obchodníka. V Česku na sebe poprvé výrazně upozornil, když jeho firma Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse akcie firmy Moravia Energo. Aktuální je jeho výpad na miliardáře Zdeňka Bakalu v otázce krachujícího OKD či na americkou firmu GE Money kvůli podmínkám, za kterých Američané získali část Agrobanky, poznamenal web.

Majitelem Ondrášovky je Arca Capital od roku 2007. Krúpovi a jeho společníkům patří také minerální voda Šaratica. Ondrášovku, Korunní a další menší značky formálně zastřeší skupina Ondrášovka Holding.

Jedničkou jsou Karlovarské minerální vody

Trhu s minerálkami v Česku dominují Karlovarské minerální vody. Společnost vyrábí nápoje pod značkou Mattoni, Magnesia či Aquila.

Skupina firem KMV zahrnuje od roku 2006 i společnost Poděbradka, loni pak odkoupila i většinový podíl v Hanácké kyselce.

Majitelem a generálním ředitelem KMV je Alessandro Pasquale.

 

Právě se děje

Další zprávy