Koruna je nejslabší od roku 2009, prolomila 28 Kč za euro

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2015 13:07
Růst cen v Česku se navzdory intervenci ČNB v prosinci téměř zastavil, hrozí deflace.
Euro. Ilustrační foto
Euro. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká měna po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro. Naposledy byla za více než 28 korun v únoru 2009. Dnes kolem 11. hodiny stálo euro 28,07 koruny, vyplývá z údajů na webu Patria.cz.

Oslabení koruny je podle analytiků reakcí na dnešní údaje o inflaci. "Tato skutečnost začíná vyvolávat obavy, zda ČNB nepřistoupí k dalšímu zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 korun za euro, na což koruna reaguje oslabováním," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Skutečnost, že cena ropy bude tlačit inflaci dolů, vede tak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče finanční trhy ke spekulacím, že by se česká centrální banka mohla v průběhu letošního roku rozhodnout posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. "Prosincová data o inflaci, jakkoliv z našeho pohledu nejsou překvapivá, tak mohou korunu při obchodování na devizovém trhu posunout spíše ke slabším úrovním," uvedl.

Inflace blízko nuly

Inflace se přitom i začátkem roku bude podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pohybovat blízko nuly. "Sklouznutí do záporu by znamenalo oslabení české koruny a naopak větší kladné hodnoty by mohly vést k posílení," uvedl

Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016, a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla podle dnešních údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003.

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v komentáři uveřejněném ve čtvrtečních Hospodářských novinách uvedl, že úvahy o posílení koruny "nejsou namístě". "Budování pozic sázejících na silné zhodnocení koruny po exitu (centrální banky z devizových intervencí - pozn. red.) nemusí být dobrou (a už vůbec ne ziskovou) strategií," napsal.

Nervozita z ČNB roste

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk v komentáři uveřejněném dnes krátce předtím, než koruna hranici 28 korun prolomila, uvedl, že kurz zatím této hranice nedosáhl, ale je "vidět, že nervozita z budoucí politiky ČNB roste". Inflace se podle Vlka "přimkla těsně k nule a byla nižší, než se čekalo". Vzhledem k cenám pohonných hmot nemá inflace šanci se brzy zvednout, a je tedy otázkou, co na to centrální banka, dodal analytik.

Česká měna dnes oproti čtvrtečnímu závěru mírně oslabila i k dolaru, a to na 23,75 koruny za dolar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy