Koruna je nejsilnější od konce intervencí. Investoři očekávají, že ČNB zvýší sazby

Jaroslav Krejčí
Aktualizováno 4. 10. 2017 11:11
Poprvé od konce intervencí se tuzemská měna podívala pod úroveň 25,90 koruny za euro. Za posílením kurzu je očekávání investorů ohledně dalšího zvyšování sazeb ze strany ČNB a také silný růst ekonomiky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Česká měna pokračuje ve zpevňování. Dnes dopoledne se kurz dostal na mezibankovním trhu pod úroveň 25,90 koruny za euro. Koruna je tak nejsilnější od dubnového konce intervencí, když za půl roku posílila vůči společné evropské měně již o více než čtyři procenta.

A podle analytiků by měl trend pokračovat díky očekávání obchodníků a investorů, že Česká národní banka bude nadále zvyšovat úrokové sazeb. Vyšší sazby totiž do Česka lákají investory, kteří hledají nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své volné prostředky.

Čím více peněz do Česka zvenku přiteče, tím vyšší tlak na zhodnocení měny vznikne. Posilování koruny je podporováno také silným růstem ekonomiky, zvyšováním mezd a nízkou nezaměstnaností.

"Během října je reálné, že koruna může posílit až k úrovni 25,70, případně až k 25,50 CZK/EUR," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

ČNB málem zvýšila sazby již minulý týden, ale hlasování bankovní rady skončilo těsně (3:4) v neprospěch tohoto kroku.

Těsný rozdíl ale naznačuje, že k dalšímu pohybu sazeb směrem nahoru dojde již na nejbližším listopadovém jednání rady. Poprvé sazby zvýšila ČNB v srpnu, a to bezmála po deseti letech.

Zvyšování sazeb nahrává příznivý vývoj ekonomiky a inflace držící se již devět měsíců na nebo nad dvouprocentním cílem. V srpnu dosáhla 2,5 procenta. A právě úrokové sazby jsou nástrojem, kterým ČNB bude růst spotřebitelských cen krotit.

Mzdy v ekonomice totiž i díky zmíněné nízké nezaměstnanosti rychle rostou, což se přes silnější poptávku domácností může projevit na dalším nárůstu inflace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy