reklama
 
 

Koruna dnes prudce oslabuje. Spekulanti vybírají zisky a trhy navíc znejistěl Trump

18. 5. 2017
Během dopoledne ztratila česká měna vůči euru 26 haléřů a obchoduje se za 26,70 Kč/EUR. Silnější úrovně kurzu koruny v posledních dnech mohly motivovat některé zahraniční hráče k uzavírání jejich spekulativních pozic. Koruna je navíc pod tlakem i kvůli nejnovějšímu vývoji v USA, protože je stále vnímána jako riziková investice.

Praha - Koruna dnes ráno prudce oslabuje. Během dopoledne ztratila vůči euru 26 haléřů a na mezibankovním trhu se obchoduje za 26,70 Kč/EUR. Naposledy se kolem této hranice kurz držel před dvěma týdny. Vyplývá to z průběžných informacích na webu společnosti Patria Online.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka je za oslabením politický skandál v zámoří, koruně nepomohl ani vyšší růst výrobních cen, které v dubnu vystoupaly na 3,2 procenta. "Pravděpodobně dochází k redukci korunových pozic ve světle pokračujícího odklonu investorů od rizika," uvedl Vlk. Turbulence na světových trzích způsobené politickým chaosem ve Spojených státech se dosud koruny týkaly jen okrajově.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vývoj kurzu koruny není překvapující, protože silnější úrovně kurzu koruny v posledních dnech mohly motivovat některé zahraniční hráče k uzavírání jejich spekulativních pozic, což korunu opět oslabuje.

"Výrazný příliv spekulativního kapitálu v prvním čtvrtletí letošního roku bude doléhat na kurz koruny patrně ještě delší dobu. Koruna je sice stále dle našich odhadů podhodnocená, postupné odcházení spekulativního kapitálu však bude její posilování v letošním roce brzdit," dodal.

List The New York Times v úterý informoval, že americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko.

Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Kvůli spekulacím o možnosti předčasného odchodu Trumpa z funkce byl ve středu pod tlakem i dolar. Euro se vůči němu vyšplhalo až na nejvyšší úroveň od 9. listopadu. V závěru obchodování stálo 1,1157 USD. Americké akcie zaznamenaly největší pokles od loňského 9. září. Na pražské burze index PS aktuálně ztrácí 1,13 procenta.

Ve směnárnách je dnes eura možné koupit i pod 27 korun. Například směnárny Exchange nabízejí kurz 26,75 koruny za euro. Česká spořitelna eura prodává za 27,18, ČSOB za 27,15 a Komerční banka za 27,12 koruny.

autoři: ČTK, Ekonomika | 18. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama