Jídlo přede dveře, důsledný úklid: V Tunisku může turista karanténu strávit v hotelu

ČTK ČTK
24. 8. 2020 12:05
Host s podezřením na koronavirus nebo s potvrzenou nákazou může v Tunisku karanténu strávit v hotelu, pokud mu to zdravotní stav dovolí. Každý hotel musí mít vyhrazenou část kapacity pro tyto případy. Například v hotelu Royal Thalassa slouží k těmto účelům 18 pokojů, pro jejichž údržbu platí zvláštní předpisy. Řekli to ředitel hotelu Mahdí Hamdání a hlavní hygienička areálu Haná Súláová.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

V Royal Thalassa nechali v pravé části hotelu volné čtvrté patro pro případnou izolaci hostů nakažených koronavirem. Pokud se objeví host s příznaky, bude podle ředitele hotelu Hamdáního přivolán hotelový lékař, který se pak spojí s ministerstvem zdravotnictví. V Tunisku funguje pro hotely zvláštní telefonní číslo pro hlášení podezření na koronavirus. Další postup, pokud se nákaza potvrdí, má na starosti lékař. Podle Hamdáního úkolem hotelu je takového hosta izolovat.

Hotel podle hlavní hygieničky areálu Súláové vytvoří seznam lidí, se kterými byl nakažený v kontaktu. Pomoci v tom může i kamerový systém, díky kterému lze dobře sledovat pohyb v hotelu, uvedla. Následně by byli izolováni a testováni i lidé, které infikovaný kontaktoval.

Jídlo je ve vyhrazené části hotelu podle Hamdáního přinášeno přede dveře. Pro úklid pokojů jsou vyčleněné zvláštní prostředky, uklízečky by musely používat jednorázové obleky a ložní prádlo by se pralo odděleně od ostatního.

Možnému šíření nákazy má zabránit manuál sanitárních opatření, který vypracoval Tuniský národní úřad pro cestovní ruch. Hotely musely před znovuotevřením splnit všechna nařízení a musel být proškolen personál. Jedním z opatření je omezení obsazenosti na 50 procent. Pokud by ji chtěl hotel překročit, musel by požádat Tuniský národní úřad pro cestovní ruch o povolení výjimky na určitou dobu.

Hotel Royal Thalassa tak mohl mít předminulý víkend obsazeno 51 procent své kapacity. Následující týden se již podle Hamdáního vrátil na 50 procent. Velkou část klientely v srpnu tvoří Tunisané, ti už ale s koncem měsíce přestávají cestovat a Royal Thalassa má tak na další období rezervace na 15 až 20 procent kapacity.

Kvůli zvýšeným hygienickým a bezpečnostním pravidlům hotel bez ohledu na nižší příjmy potřebuje větší počet zaměstnanců na méně hostů. Více personálu je zapotřebí zejména v restauraci, ale také na úklid. V hotelu nyní pracuje 223 lidí, loni jich podle Hamdáního ve stejném období bylo 350.

"Dodržování opatření pro nás není těžké, je to naše práce. Někdy je ale složité vysvětlit hostům, že to děláme pro jejich bezpečí. S problémy se potýkáme třeba právě u bufetů, kde jsou zvyklí brát si jídlo sami. Nyní si stěžují, že dostali malou porci, nebo se jim nechce čekat, až personál obslouží hosta před nimi," řekl Hamdání.

Hotel Royal Thalassa musel zavřít stejně jako další ubytovací zařízení 20. března. Po uvolnění opatření se znovu otevřel 3. července. Hotely mohly začít fungovat spolu s otevřením hranic od 27. června. Podle Kateřiny Duškové z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch jich v červenci otevřelo zhruba 50 procent, v srpnu začalo fungovat až 85 procent hotelů.

Češi mohou bez testu na covid-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna. Čeští prodejci zájezdů sledují tuto destinaci s velkým zájmem. Nahrazuje podle nich zatím nedostupný Egypt a Turecko. Podle tuniských statistik loni dovolenou v zemi strávilo 109 000 Čechů, letos se počítalo až se 140 000 českými turisty. Původní předpoklad ale kvůli pandemii výrazně klesne.

Video: Dovolená v Řecku? Je to absurdní, Babišovy tweety vyvolávají zmatek, říká právník

Jako právník se v tom velmi těžko vyznávám, testy zdarma by situaci zčásti řešily, pozitivně testovaní nebudou mít nejspíš nárok na vrácení peněz. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy