Kontroly ve firmách se zaměří na bezpečnost podlah

ČTK ČTK
20. 6. 2014 12:40
Kampaň pod názvem "Uklouznutí nebo zakopnutí na rovině" vyhlásil Výbor vrchních inspektorů práce Evropské komise.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kontrolování podlah ve zdravotnických, restauračních, hotelových a stravovacích službách bude jednou z hlavních činností Státního úřadu inspekce práce letos na podzim. Důvodem je fakt, že povrchy, podlahy, zemědělské půdy nebo sportoviště se v květnu staly druhým nejčastějším zdrojem pracovních úrazů v ČR. Celkem jich bylo 354.

Kampaň pod názvem "Uklouznutí nebo zakopnutí na rovině" vyhlásil Výbor vrchních inspektorů práce Evropské komise. V EU pracovní úrazy vzniklé zakopnutím nebo uklouznutím tvoří asi čtvrtinu všech úrazů v zaměstnání. Více než třetina z nich navíc zaměstnance vyřadí na déle než měsíc.

Dvacet podniků v každém regionu

Každý oblastní inspektorát práce bude v rámci této kampaně od září do listopadu prověřovat pět subjektů z oblasti zdravotnictví a 15 subjektů poskytujících hotelové, restaurační a stravovací služby. Vybírány budou především firmy se zvýšenou pracovní úrazovostí.

Kontroloři se zaměří na to, zda provedené hodnocení rizik je adekvátní danému pracovišti, zda je podlaha rovná, bez poškození či neznečištěná. Budou také zkoumat, jestli se na vnitřních komunikacích nevyskytují překážky, nebezpečná místa jsou na pracovišti dostatečně osvětlena a označena a zda zaměstnanci používají adekvátní osobní ochranné pracovní prostředky.

V květnu přes tři tisíce úrazů

Nejčastějším zdrojem pracovních úrazů v Česku byly v květnu předměty, části strojů a automobilů, materiály, úlomky a prach, a to celkem v 619 případech. Úhrnem Státní úřad inspekce práce evidoval 3088 pracovních úrazů, čtyři z toho byly smrtelné a 119 bylo klasifikováno jako závažné pracovní úrazy, které si vyžádaly hospitalizaci delší než pět dní.

"Kontroly na pracovištích jsou stále častější. Jen za květen bylo v oblasti bezpečnosti práce rozdáno 92 pokut za více než 3,5 milionu korun. Vedle prevence pracovních úrazů, technického stavu strojů nebo automobilů by zaměstnavatelé neměli zapomínat ani na neoblíbené papírování. Velkou část pokut totiž představují také nedostatky v dokumentaci BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci)," uvedl Martin Šimek z magazínu o bezpečnosti práce www.BezpecnostPrace.info.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy