Kontrol potravin je o třetinu víc než loni, každý pátý vzorek neprošel

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2016 13:55
Za letošní leden až květen uskutečnila potravinářská inspekce téměř 18 500 kontrol a uložila pokuty za 46 milionů korun. Zaměřila se hlavně na potraviny z dovozu. Inspekce odebrala 7800 vzorků potravin, skoro pětina z nich byla nevyhovující. Nebezpečných jich bylo 75 a falšovaných 45.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla za prvních pět měsíců letošního roku téměř 18 500 kontrol, což je nárůst o více než třetinu kontrol oproti stejnému období loňského roku.

"Zaměřila se hlavně na potraviny z dovozu," řekl ve středu novinářům její ústřední ředitel Martina Klanica. Podle něj je u dovozových potravin třikrát více závad než u těch českých.

Inspekce letos odebrala 7800 vzorků potravin, skoro pětina z nich byla nevyhovující. Nebezpečných jich bylo 75 a falšovaných 45. Inspekce také řešila 1800 podnětů, na které ji upozornili sami občané. "Někteří provozovatelé potravinářských podniků stále nepochopili, že recidiva je něco, co je pro státní správu naprosto neakceptovatelné," řekl Klanica.

Ten zároveň popřel, že by inspekce kvůli kontrolám dovozových potravin omezila svoji další činnost, například kontroly falšovaného vína.

"My v žádném případě nerezignujeme na intenzitu kontroly vína, máme 542 lidí v úřadu, z toho více jak 300 inspektorů. Pouze se přehodnotily ty priority, ale víno zůstává i nadále významným segmentem kontroly," řekl ústřední ředitel. Podle něj je nadále tristní i situace v provozovnách společného stravování.

Za leden až květen inspekce uložila pravomocné pokuty v součtu za 46 milionů korun.

Ministerstvo zemědělství se snaží podporovat kvůli současné krizi na trhu hlavně tuzemské chovatele prasat a producenty mléka. Ti už v posledních týdnech hrozí blokací obchodních řetězců či demonstracemi. Prodávají kvůli zrušení mléčných kvót, ale také kvůli ruskému embargu na dovoz potravin své výrobky zpracovatelům pod výrobní cenou. Cenu tlačí dolů i levnější dovoz potravin ze zahraničí.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto vyzval občany, aby více nakupovali české potraviny. Podobně i řetězce by podle něj měly dávat stejné marže na výrobky z ČR jako ze svých domovských států. Podle Potravinářské a Agrární komory by se k tomu měly donutit.

"Pokud nedokážeme přinutit řetězce, aby snížily obchodní přirážky na české potraviny, pak jsou, obávám se, veškeré apely na spotřebitele zbytečné, jestliže české máslo stojí v řetězci na českém území 45,90 koruny a stejné německé 31,90 koruny," řekl prezident obou komor Miroslav Toman.

Ten sice činnost inspekce ocenil, ale volá po systematických kontrolách. "Rozhodně podporujeme intenzivní kontroly dovozů jak ze zemí EU, tak ze třetích zemí oběma dozorovými orgány, které by měly zasahovat jak dovozce, tak i ty, kteří tyto výrobky prodávají," dodal Toman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy