Konkurenti České pošty nemusí přispívat na ztrátové služby, vláda ustoupila EU

Roman Šitner
12. 10. 2016 14:07
Pošta by neměla dostat peníze za ztrátové služby v letech 2013 a 2014 z fondu, který byl za tímto účelem zřízen. Počítá s tím materiál, který dnes schválila vláda. Proti existenci fondu se postavila Evropská komise. Jiný způsob řešení úhrady ztrát mají předložit ministři do konce února.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká pošta

Praha – Po letech právních sporů končí snaha státu, aby konkurenční zásilkové společnosti platily stovky milionů korun České poště. Na stranu soukromých firem se postavila Evropská komise i tuzemské soudy, vláda proto dnes ustoupila. Sama ale zatím neví, jak poště peníze zaplatí.

Soukromé společnosti, které po Česku rozváží zásilky, mají od roku 2013 hradit ztrátu ze služeb ve veřejném zájmu, kterou za daný rok vykáže Česká pošta. Ta například v roce 2014 chtěla více než miliardu korun.

Firmy nařízení od začátku kritizovaly. Na Český telekomunikační úřad postupně podávaly žaloby, a to včetně největší firmy oboru PPL. Úřad ale trval na svém a firmy se snažil přimět k registracím podle poštovního zákona. A to přesto, že první soud se společnosti Geis prohrál. "Říkali jsme i to, že Česká pošta na svých službách neprodělává," říká jednatel Geis Luboš Scheinost.

Nešlo ani tak o ztrátu jako o hypotetický výpočet, o kolik více by Česká pošta vydělala, kdyby nemusela některé služby poskytovat. To pro zásilkové společnosti znamenalo riziko propadu do ztrát. Stále ale nebylo jasné, které firmy se na placení ztráty budou muset skládat, ani to, jak se bude počítat jejich podíl.

Účetní oddělení firem si raději vytvářelo rezervy a akcionářům sdělovalo, že mají v Česku problém. Velké nadnárodní korporace celou věc řešily rovnou na centrální úrovni a žádaly Evropskou komisi o pomoc.

Stát nakonec ustoupil jen částečně. Ztráty pošty od roku 2015 dál platí ze svého rozpočtu. Mezitím se ukázalo, že Česká pošta by měla dostat 1,4 miliardy korun za roky 2013 a 2014, což by měly platit právě soukromé firmy. Sama pošta by ze svých komerčních činností měla k této částce také něco přispět. Nebylo ale jasné kolik.

Nyní vláda ustupuje zcela a po soukromých firmách nebude chtít nic. Požadavky pošty, které se pohybují kolem půl miliardy korun ročně, tak budou pravděpodobně dál platit daňoví poplatníci.

Jiný způsob řešení úhrady ztrát mají předložit ministři vnitra, průmyslu a obchodu a financí do 28. února 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy