Konkurenceschopnost české ekonomiky roste. V novém žebříčku je 31. na světě

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 9. 2015 9:58
Nová Zpráva o globální konkurenceschopnosti, kterou každoročně vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum, porovnává 140 ekonomik světa. Česká republika skončila na 31. místě a zaznamenala v žebříčku druhé zlepšení v řadě, před rokem 2013 se však čtyřikrát za sebou propadla. Z postsocialistických zemí skončila Česká republika v letošní zprávě druhá za Estonskem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika je 31. ekonomikou na světě, pokud jde o makroekonomickou konkurenceschopnost států. Oproti předchozímu roku si polepšila o šest míst. Uvádí to nová Zpráva o globální konkurenceschopnosti, kterou každoročně vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (WEF). Porovnává 140 ekonomik.

Česká republika zaznamenala v žebříčku druhé zlepšení v řadě, před rokem 2013 se však čtyřikrát za sebou propadla. Na 31. místě, tedy stejně jako letos, byla konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky také v období 2009/2010.

Celkem v deseti kritériích z dvanácti (studie je nazývá pilíře) dosáhlo letos Česko lepšího výsledku než před rokem. Na posunu se proporcionálně nejvíce podílela technologická připravenost (25 procent), makroekonomické prostředí (19 procent) a inovace (12 procent). Zhoršení se týkalo pouze infrastruktury a kritéria velikosti trhu.

Největší váhu v hodnocení České republiky mají pilíře inovace a vyspělost podnikatelského prostředí. Podle metodiky WEF se nacházíme ve skupině nejvyspělejších zemí, tedy ekonomik tažených inovacemi. U obou pilířů došlo meziročně ke zlepšení situace, u inovací dokonce k výraznému.

Z postsocialistických zemí skončila Česká republika v letošní zprávě druhá za Estonskem. Rozdíl mezi původními členskými státy EU a Českem se ve srovnání s loňským rokem zmenšil, stále však nedosáhl nejlepšího výsledku z let 2009 až 2010.

Ve srovnání s nejhorším výsledkem z let 2013 až 2014 došlo ke zmenšení rozdílu o téměř třetinu, vyplývá to z šetření analytického týmu Fakulty mezinárodních vztahů VŠE, který výsledky WEF rozpracoval pro potřeby konference Konkurenceschopnost ČR 2016: Průmysl pro 21 století.

Ve srovnání s patnácti původními zeměmi EU Česko nejvíce zaostává v inovacích (32 procent průměru původní patnáctky), vyspělosti podnikatelského prostředí (20 procent), institucích a infrastruktuře (po deseti procentech).

Lepších výsledků ČR dosahuje pouze u makroekonomické stability a finančních trhů. Konkrétní slabiny české ekonomiky v nejdůležitějších pilířích tkví v inovacích v množství patentových žádostí, dostupnosti vědců a inženýrů a spolupráci univerzit a průmyslu na výzkumu a vývoji. U institucí je největším problémem nedostatečně etické chování firem, následované ochranou vlastnických práv, zaujatostí rozhodování vládních úředníků a zneužíváním veřejných financí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy