Kongres schválil zákon zabraňující riziku platební neschopnosti

ČTK ČTK
30. 9. 2015 23:51
Kongresem prošel zákon, který zabrání, aby se Spojené státy ocitly v platební neschopnosti. Kdyby nebyl schválen, vládní úřady by se ocitly bez financí již od čtvrtka, kdy v zemi začíná nový fiskální rok. Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu několik dní bez financí, nastal v zemi například v roce 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons/Lawrence Jackson

Washington - Americký Kongres ve středu ukončil dlouhé týdny politických rozepří a odsouhlasil zákon, který zabrání tomu, aby se země ocitla v platební neschopnosti, kdy by nebylo možné financovat aktivity státních úřadů. Zákon musí nyní ještě podepsat prezident Barack Obama.

Kdyby nebyl schválen, vládní úřady by se ocitly bez financí již od čtvrtka, kdy v zemi začíná nový fiskální rok.

Členové Sněmovny reprezentantů zákon schválili poměrem 277 ku 151 hlasům. Právní předpis umožňuje vládním úřadům i nadále fungovat bez omezení financí a dává americké administrativě deset týdnů na to, aby vyjednala širší dohodu o dlouhodobějším rozpočtu.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu několik dní bez financí, nastal v zemi například v roce 2013. Podle ratingové společnosti Standard & Poor's tehdy tento problémový stav stál americké hospodářství 24 miliard dolarů (455 miliard korun).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy