Konec snu. PPF zastavila jeden ze svých nejstarších projektů hledání léku na rakovinu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 3. 2022 9:46
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF pozastavila vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje.
Laboratoře firmy Sotio ze skupiny PPF.
Laboratoře firmy Sotio ze skupiny PPF. | Foto: Forbes

Napsal to server Seznam Zprávy, kterému to řekl šéf Sotia Radek Špíšek. Lék DCVAC se vyrábí pro každého pacienta individuálně s využitím jeho vlastních dendritických buněk, které jsou součástí imunitního systému.

Jde o takzvanou aktivní buněčnou imunoterapii, při níž se vyvolá imunitní odpověď organismu na nádorové buňky. Metoda vznikla na základě výzkumů Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Firma do třetí fáze klinických testů dovedla lék na karcinom prostaty. "Bohužel studie neprokázala, že na skupině pacientů, na kterých jsme lék testovali, bychom viděli významné zlepšení přežití," řekl Špíšek.

Během třetí fáze klinické studie, která začala v roce 2014, se totiž objevil jiný nový typ léčby karcinomu prostaty. "Ukázalo se, že náš přípravek statisticky významně pomáhá pacientům s původním typem léčby. Ale u pacientů s novým typem už významný rozdíl vidět nebyl," vysvětlil šéf Sotia.

Společnost podle Špíška do výzkumu investovala vysoké desítky až nízké stovky milionů dolarů. Přesnou sumu nechtěl uvést. Pro lék na rakovinu plic a vaječníků Sotio provedlo méně obsáhlé předběžné studie, k posunutí léku do třetí fáze klinických testů ale nepřistoupí. Epidemie koronaviru podle Špíška zkomplikovala přepravu biologických vzorků a zhoršila hlavně v USA schopnost nemocnic provádět klinické studie. "V současné době jsme proto pozastavili vývoj všech tří DCVAC programů," řekl Špíšek.

Sotio ale pokračuje ve vývoji dalších léčiv, jejichž projekty v posledních letech nakupovalo ze zahraničí. Novou vlajkovou lodí firmy je přípravek SOT101 na bázi bílkoviny interleukin-15, který zvyšuje imunitní reakci organismu proti nádorovému bujení.

Zejména na jeho vývoj a další studie Sotio koncem loňska získalo od PPF 280 milionů eur (6,9 miliardy Kč). Nádory pacientů se podle Špíška při léčbě SOT101 zmenšují, projekt vypadá nadějně. Sotio bude přípravek testovat ve spolupráci s americkou farmaceutickou firmou Merck, výzkumníci si slibují zvýšení efektu léčby kombinací SOT101 s onkologickým léčivem z dílny Mercku.

Dalším projektem Sotia je vývoj léčiva založeného na spojení molekuly, která umí v těle najít nádorové buňky, s toxickou látkou, která nádor ničí. Tato takzvaná metoda ADC se zatím zkoušela laboratorně, od dubna by měly začít první klinické testy.

Naděje Sotio nyní vkládá také do buněčné terapie označované zkratkou BOXR. Klinické testování by se podle Špíška mělo rozjet během několika týdnů, první pacient se této terapii podrobí v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy