Kolik platíme za elektřinu? Nové porovnání evropských států

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 5. 2015 11:35
Češi platí za elektřinu průměrné ceny, zjistili evropští statistici. Vyšší jsou na Slovensku i v Polsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel/Praha - Nejlevnější elektřinu v Evropě odebírají domácnosti na Islandu. V přepočtu na kupní sílu zaplatili Islanďané v druhé polovině loňského roku 97 eur za megawatthodinu. Druhý nejlevnější proud mají Norové (116,2 eur za MWh) a Finové (124,2 eur za MWh).

Nová data zahrnující cenu elektřiny včetně všech daní a poplatků zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat.

České domácnosti jsou uprostřed žebříčku - odebírají šestnáctou nejlevnější elektřinu z 34 porovnávaných států. Za megawatthodinu koncem roku 2014 zaplatily 195,8 eura.

Naopak nejdráže z porovnání vychází elektrická energie pro domácnosti v Německu (285 eur za MWh), na Kypru (274 eur za MWh) a v Portugalsku (273,9 eur za MWh).

Ceny jsou porovnané podle takzvaných standardů kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi zeměmi.

Pořadí Země Cena za MWh/PPS*
1. Island 97,0 EUR
2. Norsko 116,2 EUR
3. Finsko 124,2 EUR
4. Srbsko 130,2 EUR
5. Lotyšsko 136,6 EUR
... ... ...
16. ČR 195,8 EUR
21. Maďarsko 208,0 EUR
25. Slovensko 224,2 EUR
28. Polsko 243,0 EUR
...
30. Turecko 255,1 EUR
31. Španělsko 260,2 EUR
32. Portugalsko 273,9 EUR
33. Kypr 274,0 EUR
34. Německo 285,0 EUR

Zdroj: Eurostat, ceny se vztahují k druhé polovině roku 2014, jsou včetně všech daní a poplatků a ilustrují spotřebu středně velké evropské domácnosti mezi 2,5 MWh a 5 MWh ročně.

Zatímco v České republice se cena elektřiny meziročně snížila o 21,6 eura a u slovenských sousedů zlevnila o 20,1 eura, například německé domácnosti musely téměř čtyři eura připlatit. Zdražení postihlo také domácnosti ve Španělsku (o 10,3 eura) či v Irsku (o 7,6 eura).

V absolutních číslech (tedy bez ohledu na kupní sílu) platí nejlevnější elektřinu domácnosti v Kosovu (58,6 eur za MWh), Srbsku (59,6 eur za MWh) a Bosně a Hercegovině (80,5 eur za MWh). Nejdražší proud odebírají Dánové (303,5 eur za MWh), Němci (297,4 eur za MWh) a Irové (253,6 eur za MWh). Češi za odebranou megawatthodinu koncem roku 2014 zaplatili 127,4 eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy