Kofola ovládla slovinskou firmu, dosadila tam Manažera roku

Ekonomika Ekonomika
14. 4. 2015 11:10
Kofola má nyní v Evropě sedm výrobních závodů a zaměstnává 2100 lidí ve čtyřech zemích, z toho kolem 700 v Česku.
Minerální voda Radenska
Minerální voda Radenska | Foto: Aktuálně.cz

Krnov – Slovinskou společnost Radenska povede jednačtyřicetiletý Marian Šefčovič, dosavadní obchodní ředitel společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Právě Kofola se letos stala novým vlastníkem tohoto výrobce minerálních vod v zemích bývalé Jugoslávie, když vyhrála výběrové řízení. Do dozorčí rady prosadila své zástupce už v březnu.

Šefčovič řídil obchod Kofoly od roku 2011, mimo jiné získal ocenění Manažer roku 2014 na Slovensku. Ve funkci obchodního ředitele Kofoly ho nahradil dvaačtyřicetiletý Roman Zúrik, který byl dosud ředitelem úseku Supply Chain.

Kofola má nyní v Evropě sedm výrobních závodů a zaměstnává 2100 lidí ve čtyřech zemích, z toho kolem 700 v Česku. Vedle tradiční značky nyní do skupiny patří například i voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a další tradiční československé značky Snipp, Chito, Top Topic, Citro Cola a Citronela.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy