Kniha o Krtečkovi musí pryč z pultů. Dcera tvůrce postavičky prohrála soud o licenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2018 18:02
Podle soudu nesmí dcera Zdeňka Milera nadále vydávat svou knihu Krtek na návštěvě. Miler, který je tvůrcem Krtečka, po sobě zanechal několik závětí.
Krtek v podání Kateřiny Milerové.
Krtek v podání Kateřiny Milerové. | Foto: Kateřina Milerová

Praha - Výtvarnice Kateřina Milerová nesmí nadále vydávat svou knihu Krtek na návštěvě a neprodané publikace musí stáhnout z trhu. V úterý to potvrdil pražský vrchní soud, podle nějž není licenční smlouva uzavřená mezi výtvarnicí a jejím otcem, autorem Krtečka Zdeňkem Milerem, platná. Verdikt, který dal ve sporu za pravdu správkyni Milerova dědictví Mileně Fischerové, je pravomocný.

Foto: Vojtěch Spěvák

Kateřina Milerová spolupracovala s otcem ještě za umělcova života. Nyní chce v jeho díle pokračovat. Vychází z dohody, kterou s otcem uzavřela v roce 2011. Správkyně Fischerová však poukázala na to, že licenční dohoda je neplatná, protože neobsahuje ujednání o odměně.

Milerová tak podle správkyně neměla a nemá oprávnění k nakládání s dílem, tedy s postavou Krtečka. Středočeský krajský soud a následně i odvolací vrchní soud dospěly ke stejnému názoru.

"Soud prvního stupně nepochybil. I my máme za to, že dohoda je neplatná kvůli absenci ujednání o odměně," zdůvodnil dnešní rozhodnutí předseda odvolacího senátu Jiří Čurda.

V knize Krtek na návštěvě z roku 2015 vystupuje i nová postava - paní Krtečková, což je podle dalšího argumentu správkyně dědictví plagiát. "Je to Krtek, jenom má růžovou mašli a růžové korále na ruce. Nejde tedy o přepracované, ale o stejné dílo," sdělil právník Fischerové Jiří Matzner.

"Pro Kateřinu Milerovou netkví podstata sporu v tom, kolik bude muset zaplatit licenční poplatek, ale v tom, že její otec jednoznačně vyjádřil vůli, aby mohla zpracovávat jeho dílo i do budoucna, což ona chce," uvedl u soudu právní zástupce výtvarnice Richard Pecha.

Milerová trvá na tom, že dohoda je platná a že způsob, jakým postavu Krtečka ztvárnila, je zcela v souladu s ujednáním, které s otcem uzavřela.

"S otcem jsem spolupracovala od svých 26 let, dělali jsme spolu knížky a spoustu obrázků. Chtěla jsem dál těšit děti. Otec mi říkal: Káťo, pokračuj," sdělila Milerová novinářům po vyhlášení rozhodnutí. Nyní prý přemýšlí nad dalším dílem, které "asi bude bez Krtka". "Mám vymyšlený obdobný svět, jako měl Krtek," uvedla.

Spory kolem oblíbené kreslené postavičky se táhnou řadu let, zatím není ani zřejmé, kdo všechno má po výtvarníkovi dědit. Miler po sobě totiž zanechal několik různých závětí. Fischerová, která ze své pozice musí chránit Milerův majetek i proti samotným dědicům, vede další spor s výtvarníkovou vnučkou Karolínou. Ta poskytuje licence na Krtečka na základě smlouvy, o níž soud loni nepravomocně prohlásil, že je neplatná. Vnučka se rovněž odvolala.

 

Právě se děje

Další zprávy