Knedlo-vepřo-zelo nikdy nebylo dražší, všímá si Bloomberg. Mor zvedá ceny prasat

on on
13. 6. 2019 10:52
Tradiční český oběd nikdy nebyl dražší. Kdo si chce v neděli odpoledne pochutnat na knedlu-vepřu-zelu a porci spláchnout půl litrem piva, zaplatí o desítky procent více než loni. Růstu cen si všimla agentura Bloomberg, která vysvětluje, co za rostoucí cenou české pochoutky stojí.
Vepřo knedlo zelo
Vepřo knedlo zelo | Foto: Zacatecnik / Wikimedia Commons

Agentura vychází z čísel Českého statistického úřadu, který informoval, že například pivo meziročně zdražilo o více než sedm procent. Za tím stojí mimo jiné špatná úroda chmelu a ječmene, kterou způsobilo nevídané sucho. Také ceny brambor i hlávkového zelí jsou výrazně dražší, než tomu bylo v loňských letech.

Samotnou kapitolou je vepřové. Podle Bloombergu bude cena masa růst kvůli velké poptávce z Číny a dalších asijských zemí. Tamní chovy musely úřady nechat vybít, protože se v zemi rozšířil africký mor prasat. Jen v Číně má být letos vybito na 200 milionů prasat.

Růst cen vepřového táhne nahoru ceny knedla-vepřa
Růst cen vepřového táhne nahoru ceny knedla-vepřa | Foto: Bloomberg

"Spotřebitelská inflace v Číně v květnu stoupla na patnáctiměsíční maximum, samotné ceny vepřového tam vzrostly meziročně o více než osmnáct procent, meziměsíčně pak o takřka čtyři procenta. V květnu také čínské ministerstvo zemědělství upozornilo na riziko možného kritického nedostatku vepřového v nadcházející době," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech fund. Dodává, že Číňané jsou největšími konzumenty vepřového na světě a růst cen v zemi kompenzují zvýšeným dovozem z jiných částí světa. 

Podle Kovandy se už vyšší ceny surovin promítly do cen v restauracích. Bloomberg připomíná, že každá rodina má svůj speciální recept, jak oblíbené jídlo připravuje. Přesto cena ingrediencí meziročně stoupla o třetinu a suroviny na jednu porci vařenou doma vyjde na zhruba 25 korun.

Agentura neopomněla připomenout, že mezi pijany piva patří Češi ke světové špičce. Půllitr plzně je ovšem i přes růst cen stále ve většině restaurací k mání za méně než padesát korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy