Knedlo-vepřo-zelo nikdy nebylo dražší, všímá si Bloomberg. Mor zvedá ceny prasat

on on
13. 6. 2019 10:52
Tradiční český oběd nikdy nebyl dražší. Kdo si chce v neděli odpoledne pochutnat na knedlu-vepřu-zelu a porci spláchnout půl litrem piva, zaplatí o desítky procent více než loni. Růstu cen si všimla agentura Bloomberg, která vysvětluje, co za rostoucí cenou české pochoutky stojí.
Vepřo knedlo zelo
Vepřo knedlo zelo | Foto: Zacatecnik / Wikimedia Commons

Agentura vychází z čísel Českého statistického úřadu, který informoval, že například pivo meziročně zdražilo o více než sedm procent. Za tím stojí mimo jiné špatná úroda chmelu a ječmene, kterou způsobilo nevídané sucho. Také ceny brambor i hlávkového zelí jsou výrazně dražší, než tomu bylo v loňských letech.

Samotnou kapitolou je vepřové. Podle Bloombergu bude cena masa růst kvůli velké poptávce z Číny a dalších asijských zemí. Tamní chovy musely úřady nechat vybít, protože se v zemi rozšířil africký mor prasat. Jen v Číně má být letos vybito na 200 milionů prasat.

Růst cen vepřového táhne nahoru ceny knedla-vepřa
Růst cen vepřového táhne nahoru ceny knedla-vepřa | Foto: Bloomberg

"Spotřebitelská inflace v Číně v květnu stoupla na patnáctiměsíční maximum, samotné ceny vepřového tam vzrostly meziročně o více než osmnáct procent, meziměsíčně pak o takřka čtyři procenta. V květnu také čínské ministerstvo zemědělství upozornilo na riziko možného kritického nedostatku vepřového v nadcházející době," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech fund. Dodává, že Číňané jsou největšími konzumenty vepřového na světě a růst cen v zemi kompenzují zvýšeným dovozem z jiných částí světa. 

Podle Kovandy se už vyšší ceny surovin promítly do cen v restauracích. Bloomberg připomíná, že každá rodina má svůj speciální recept, jak oblíbené jídlo připravuje. Přesto cena ingrediencí meziročně stoupla o třetinu a suroviny na jednu porci vařenou doma vyjde na zhruba 25 korun.

Agentura neopomněla připomenout, že mezi pijany piva patří Češi ke světové špičce. Půllitr plzně je ovšem i přes růst cen stále ve většině restaurací k mání za méně než padesát korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy