Klienti mobilních operátorů oslabí, souhlasí i Senát

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 10. 2014 16:30
Senát schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která je podle šéfa Českého telekomunikačního úřadu v rozporu s unijní směrnicí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Mobilní operátoři nebudou muset informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné. Novelu zákona o elektronických komunikacích, omezující postavení klientů, dnes po poslancích schválili i senátoři.

Před přijetím změny varoval předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. Podle něj je rozpočtu s unijní směrnicí a omezuje práva spotřebitele. Kvůli novele už Česko začala vyšetřovat Evropská komise, teoreticky hrozí milionové sankce. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale uvedl, že Novákem prezentovaný postoj byl ještě nedávno v ČTÚ minoritní a že Evropská komise zatím požádala Česko pouze o vysvětlení úpravy.

Obhájci změny v zákoně argumentovali tím, že tato praxe platí v jiných zemích EU a že sníží administrativu.

Podrobnosti si najděte sami

Do novely se prostřednictvím poslaneckého návrhu dostalo ustanovení, podle kterého mají operátoři povinnost přímo informovat zákazníky jen o podstatných změnách smlouvy, a nikoliv o jakékoliv změně jako dosud. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce.

Podle stávající úpravy musí být zákazníci o každé změně nejméně jeden měsíc dopředu informováni, včetně poučení o právu na odstoupení od smlouvy, pokud se změnou nebudou souhlasit. Nově by se tato povinnost měla omezit pouze na to, že operátor sdělí zákazníkovi informaci, že se smluvní podmínky k určitému dni mění, a je na něm, aby se sám zajímal, o jakou změnu se jedná, a sám si ji na webu či v prodejně operátora našel a podle toho se zachoval.

Novela již také přesně nevymezuje podstatné náležitosti smlouvy mezi klientem a operátorem. Současný zákon stanoví, že podstatnými náležitostmi smlouvy jsou například údaje o ceně, způsobu jejího určení, způsoby uplatňování reklamací nebo například cena za přenesení telefonního čísla. Návrh také mění slovo "účastník" na "spotřebitel". Ten ale nezahrnuje například živnostníky.

Změnu prosadili ve Sněmovně poslanci a členové hospodářského výboru Jan Birke (ČSSD), Milan Urban (ČSSD) a Stanislav Pfléger (ANO), v září ji pak podpořili poslanci napříč stranami. Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák označil schválení novely za černý pátek.

Klientům pomůžeme, slibuje šéf ČTÚ

V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Novák klienty operátorů ujistil, že regulační úřad bude v případných sporech stát na straně zákazníků.

"Směrnice jako harmonizační nástroj Evropské komise má větší právní sílu než zákon, který ji nesprávně implementuje, a který jí tedy neodpovídá," říká.

Původní vládní předloha, do níž poslanci vložili takzvaný přílepek, především dává zákon o elektronických komunikacích do souladu s novým kontrolním řádem a zpřesňuje pravidla kontroly. Do zákona doplňuje tresty - například až desetimilionovou pokutu - za porušování některých povinností, které vyplývají z evropského nařízení o roamingu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy