reklama
 
 

Kladenská burza prodala loni energie za čtyři miliardy korun, o 11 procent více než před rokem

8. 1. 2018 12:43
Celkem bylo uzavřeno 4028 kontraktů s elektřinou a 2847 kontraktů se zemním plynem. Zájem stoupl ze strany firem i veřejné sféry.

Kladno - Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie za čtyři miliardy korun, meziročně je to o 11 procent více. Uzavřeno bylo téměř 7000 kontraktů na dodávku celkem 6,1 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu.

Rekordně vzrostl počet registrovaných účastníků obchodování, a to na 6081, zájem stoupl ze strany firem i veřejné sféry. Dnes o tom informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

"Objem zobchodovaných energií se v uplynulých letech ustálil. K posunům dochází ve finančním objemu, do něhož se loni promítl růst cen energií," uvedl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.

Obchody s dodávkou zemního plynu tvořily 3,5 terawatthodiny energií, obchody s dodávkou silové elektřiny přes 2,6 terawatthodiny energií. V penězích ale byly obchody se silovou elektřiny vyšší, dosáhly hodnoty téměř 2,4 miliardy korun. Celkem bylo uzavřeno 4028 kontraktů s elektřinou a 2847 kontraktů se zemním plynem.

Kvůli růstu cen energií ve čtvrtém čtvrtletí 2016 poklesl v prvním čtvrtletí loňského roku na burze objem obchodů. "Kupující evidentně čekali na návrat nízkých cen, který se částečně dostavil v letních měsících. Reakcí účastníků trhu bylo zesílení zájmu o obchodování," uvedl mluvčí. Největší kontrakty byly uzavřeny ve třetím čtvrtletí, v porovnání měsíců byl nejsilnější červen, pak srpen a listopad.

Kladenskou burzu využívají například ministerstva, kraje, stovky měst a obcí, jejich organizace a společnosti, dopravní podniky, vodárny, zemědělská družstva, průmyslové podniky státní úřady či vysoké školy.

autor: ČTK | 8. 1. 2018 12:43

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama