Kladenská burza prodala loni energie za čtyři miliardy korun, o 11 procent více než před rokem

ČTK ČTK
8. 1. 2018 12:43
Celkem bylo uzavřeno 4028 kontraktů s elektřinou a 2847 kontraktů se zemním plynem. Zájem stoupl ze strany firem i veřejné sféry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČEZ

Kladno - Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie za čtyři miliardy korun, meziročně je to o 11 procent více. Uzavřeno bylo téměř 7000 kontraktů na dodávku celkem 6,1 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu.

Rekordně vzrostl počet registrovaných účastníků obchodování, a to na 6081, zájem stoupl ze strany firem i veřejné sféry. Dnes o tom informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

"Objem zobchodovaných energií se v uplynulých letech ustálil. K posunům dochází ve finančním objemu, do něhož se loni promítl růst cen energií," uvedl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.

Obchody s dodávkou zemního plynu tvořily 3,5 terawatthodiny energií, obchody s dodávkou silové elektřiny přes 2,6 terawatthodiny energií. V penězích ale byly obchody se silovou elektřiny vyšší, dosáhly hodnoty téměř 2,4 miliardy korun. Celkem bylo uzavřeno 4028 kontraktů s elektřinou a 2847 kontraktů se zemním plynem.

Kvůli růstu cen energií ve čtvrtém čtvrtletí 2016 poklesl v prvním čtvrtletí loňského roku na burze objem obchodů. "Kupující evidentně čekali na návrat nízkých cen, který se částečně dostavil v letních měsících. Reakcí účastníků trhu bylo zesílení zájmu o obchodování," uvedl mluvčí. Největší kontrakty byly uzavřeny ve třetím čtvrtletí, v porovnání měsíců byl nejsilnější červen, pak srpen a listopad.

Kladenskou burzu využívají například ministerstva, kraje, stovky měst a obcí, jejich organizace a společnosti, dopravní podniky, vodárny, zemědělská družstva, průmyslové podniky státní úřady či vysoké školy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy