Kellnerova Air Bank je už zisková, chystá další pobočky

Olga Skalková
27. 3. 2015 13:00
Bance pomáhají spotřebitelské úvěry, letos spouští hypotéky. Zatím ale nenašla model spolupráce s operátorem O2, vlastněným také PPF.
Interiér první pobočky Air Bank
Interiér první pobočky Air Bank | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Air Bank ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera se loni přehoupla do ziskového hospodaření. Za rok 2014 vydělala – podle předběžných neauditovaných konsolidovaných výsledků – 312 milionů korun. Předloni přitom prodělala 80 milionů a v roce 2012 měla ztrátu 340 milionů korun. Nejmladší tuzemská banka vstoupila na trh v listopadu 2011.

"Podařilo se nám získat víc klientů, než jsme čekali, na dvojnásobek nám narostly spotřebitelské úvěry a většina klientů i služby aktivně využívá. Nejsme banka orientovaná na poplatky, ale i tak z nich díky tomu máme větší příjmy, mimo jiné i kvůli využívání platebních karet. A také jsme slušně vydělali na dobrých investicích do českých státních dluhopisů," řekl Hospodářským novinám Michal Strcula, který Air Bank řídí od loňského května, ale v nejužším vedení je od zrodu projektu.

Zhruba z poloviny se na zisku podílely dceřiné společnosti, které banka používá ke zhodnocování nabraných vkladů v rámci skupiny PPF. "Jde především o výnosy z úvěrů, které nakupujeme z více než 90 procent od českého a slovenského HomeCreditu. S tímto modelem jsme počítali od začátku. Podobné synergie využívají i další banky prostřednictvím svých skupin," uvedl Strcula. Do těchto aktiv investovala Air Bank zhruba 19 miliard korun.

"Loni poskytnuté spotřebitelské úvěry ve výši bezmála pět miliard korun jsou už na úrovni výsledku Komerční banky a Raiffeisenbank a letos čekáme další růst. Letos se Air Bank zaměřuje na refinancování hypoték. To v pilotním projektu nabízí od února, nyní na třech pobočkách. Do konce dubna to bude v celé síti. "První měsíc jsme počítali s třiceti klienty, ale byl jich čtyřnásobek," říká Strcula. S poskytováním zcela nových hypoték začne za rok.

Letošní hypotéky z Air Bank odhaduje na 1,5 miliardy korun. I proto Strcula tvrdí, že na konci roku 2015 dosáhne Air Bank už většího kumulovaného zisku, než kolik byl součet jejích ztrát z prvních tří let (580 milionů korun).

Dalším cílem je otevření poboček v okresních městech. K současným pětadvaceti přibude ve druhém pololetí dalších deset.

Air Bank ale zatím nenašla vhodný model pro spolupráci s telekomunikačním operátorem O2, jehož nyní ovládá stejný vlastník, tedy PPF. „Potřebujeme mít něco, co bude přidanou hodnotou pro všechny tři strany – Air Bank, O2 a pro klienta. Nechceme tím například poškozovat naše klienty, kteří mají jiného operátora než O2. Jedině tak to bude smysluplná věc. My jsme si už dvakrát po světě zjišťovali podobné možnosti, ale neexistuje nic, co bychom opravdu měli rádi ve své nabídce. Takže zárodky řešení sice máme, ale nejsou dotažené,“ řekl Strcula v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy