Kellner získá nákupem Novy nástroj, jak tlačit na politiky kvůli Číně, říká analytik

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
17. 10. 2019 17:17
Zpráva o chystaném nákupu televize Nova skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera opět vzbudila otázky ohledně koncentrace ekonomické a mediální moci v jedněch rukou. Na dopady zvažované transakce na český mediální trh i na pravděpodobnou byznysovou motivaci PPF jsme se zeptali hlavního analytika Czech Fund Lukáše Kovandy.
TV Nova - Ilustrační foto
TV Nova - Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Co by tato transakce podle vás znamenala pro český mediální trh?
Je to další krok vstříc "oligarchizaci médií". Miliardáři, "oligarchové", si v rámci tohoto trendu pořizují média, aby mohli snáze prosazovat své zájmy, ať politické, obchodní nebo jiné.

Nehledí primárně na hospodářský výsledek, jde jim o získání vlivu ve společnosti. Případnou ztrátu své mediální skupiny jsou ochotni kompenzovat ze zisky z jiných svých byznysových aktivit, neboť pořízené médium pro ně má primárně hodnotu vlivovou, a nikoli finanční.
 
Co od nákupu Novy podle vás Kellnerova PPF byznysově očekává?
Skupina PPF se v Česku dostává pod určitý nejen mediální, ale i politický tlak. Důvodem je zejména vyhrocení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou v době obchodní války obou ekonomik.

PPF, jak známo, má silné zájmy v Číně, které by však mohly být ohroženy dalším vyhrocením obchodní války a možným razantnějším postojem české politické reprezentace, která se v jistém okamžiku v krajním případě může být nucena rozhodnout, zda dá přednost vojenskému spojenectví s USA v rámci NATO, nebo ekonomickému vztahu s Čínou.

Růst mediální moci PPF, který by se dostavil s akvizicí CME, by dal Kellnerovi do rukou silnou kartu, kterou může ve prospěch svého zájmu na politiky i veřejnost tlačit.  

Jak hodnotíte pozici Novy na českém mediálním trhu a její samotnou pozici v rámci CME?  
Nova je lídrem českého trhu a Česko je díky ní lídrem v rámci pelotonu televizních skupin zemí střední a východní Evropy z portfolia CME. Letošní provozní zisk českých aktivit CME předčí za období od ledna do konce září zisk jak z jejích aktivit rumunských, tak velmi výrazně také z aktivit slovenských, bulharských i slovinských.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy