Kellner získá nákupem Novy nástroj, jak tlačit na politiky kvůli Číně, říká analytik

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
17. 10. 2019 17:17
Zpráva o chystaném nákupu televize Nova skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera opět vzbudila otázky ohledně koncentrace ekonomické a mediální moci v jedněch rukou. Na dopady zvažované transakce na český mediální trh i na pravděpodobnou byznysovou motivaci PPF jsme se zeptali hlavního analytika Czech Fund Lukáše Kovandy.
TV Nova - Ilustrační foto
TV Nova - Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Co by tato transakce podle vás znamenala pro český mediální trh?
Je to další krok vstříc "oligarchizaci médií". Miliardáři, "oligarchové", si v rámci tohoto trendu pořizují média, aby mohli snáze prosazovat své zájmy, ať politické, obchodní nebo jiné.

Nehledí primárně na hospodářský výsledek, jde jim o získání vlivu ve společnosti. Případnou ztrátu své mediální skupiny jsou ochotni kompenzovat ze zisky z jiných svých byznysových aktivit, neboť pořízené médium pro ně má primárně hodnotu vlivovou, a nikoli finanční.
 
Co od nákupu Novy podle vás Kellnerova PPF byznysově očekává?
Skupina PPF se v Česku dostává pod určitý nejen mediální, ale i politický tlak. Důvodem je zejména vyhrocení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou v době obchodní války obou ekonomik.

PPF, jak známo, má silné zájmy v Číně, které by však mohly být ohroženy dalším vyhrocením obchodní války a možným razantnějším postojem české politické reprezentace, která se v jistém okamžiku v krajním případě může být nucena rozhodnout, zda dá přednost vojenskému spojenectví s USA v rámci NATO, nebo ekonomickému vztahu s Čínou.

Růst mediální moci PPF, který by se dostavil s akvizicí CME, by dal Kellnerovi do rukou silnou kartu, kterou může ve prospěch svého zájmu na politiky i veřejnost tlačit.  

Jak hodnotíte pozici Novy na českém mediálním trhu a její samotnou pozici v rámci CME?  
Nova je lídrem českého trhu a Česko je díky ní lídrem v rámci pelotonu televizních skupin zemí střední a východní Evropy z portfolia CME. Letošní provozní zisk českých aktivit CME předčí za období od ledna do konce září zisk jak z jejích aktivit rumunských, tak velmi výrazně také z aktivit slovenských, bulharských i slovinských.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy