Kellner nejspíš Prazdroj nezíská. Japonci nabízejí přes 200 miliard korun

Ekonomika Ekonomika
12. 12. 2016 11:56
Skupina Asahi je za Plzeňský Prazdroj a další pivovary ochotna zaplatit až patnáctinásobek jejich hrubého zisku. O pivovary ze skupiny AB InBev se zajímá i skupina PPF Petra Kellnera, nabídla ale podle Hospodářských novin menší částku. Pro japonskou firmu by se jednalo o největší akvizici v její historii.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha – Skupinu středoevropských pivovarů AB InBev v čele s Plzeňským Prazdrojem má na dosah japonská pivovarnická skupina Asahi. Podle zdroje Hospodářských novin blízkého transakci se cena, kterou byli zájemci ochotni zaplatit, pohybuje vysoko nad očekáváním analytiků.

Asahi údajně v druhém kole závazných nabídek ocenila pivovary Prazdroj, slovenský Topvar, maďarský Dreher, rumunský Ursus a polskou společnost Kompanija Piwowarska na patnáctinásobek hrubého zisku. Ten loni za celou pivovarskou skupinu přesáhl 500 milionů eur. Cena se tak tedy může vyšplhat až k osmi miliardám eur (přes 200 miliard korun).

Ostatní uchazeči o Prazdroj a další pivovary nabídli podle zdroje Hospodářských novin méně. To je i případ skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. "V tuto chvíli nebudeme celou věc komentovat," uvedla mluvčí Ab InBev Kathleen Van Boxelaerová. Průběh transakce zatím nekomentoval ani nikdo z uchazečů.

Prodej středoevropských aktiv AB InBev byl podmínkou obří pivovarnické fúze jedničky světového pivního trhu AB InBev a skupiny SABMiller. Podle Evropské komise by spojení těchto hegemonů znamenalo ohrožení trhu kvůli dominantnímu postavení jejich značek v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy