reklama
 
 

Ke stávce na poště se připojilo z 30 tisíc zaměstnanců jen 100 lidí a 150 sympatizantů

Aktualizováno 19. 12. 2016 19:51
Zhruba stovka lidí se připojila ke stávce na České poště. Celkový počet zaměstnanců České pošty je asi 30 tisíc. Stávku za zvýšení mezd o 2500 korun vyhlásily tři z devíti odborových organizací na poště. Výstražný dvouhodinový protest začal v 17:00. Před vchodem do centrální třídírny v pražských Malešicích se postupně sešlo asi 100 lidí s transparentem stávka.

Praha/Brno – Ke stávce na České poště se v pondělí připojilo jen zhruba 100 lidí z 30 tisíc zaměstnanců. Dalších 150 pošťáků vyjádřilo se stávkujícími sympatie. Před pražskou třídírnou v Malešicích se sešla asi stovka lidí, před brněnským uzlem zhruba 50. V ostatních sběrných uzlech a na pobočkách, včetně hlavní pošty v Praze, se zřejmě nestávkovalo. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů a informací České pošty.

Stávku za zvýšení mezd o 2500 korun vyhlásily tři z devíti odborových organizací na poště. Výstražný dvouhodinový protest začal v 17 hodin. Před vchodem do centrální třídírny v pražských Malešicích se postupně sešlo asi 100 lidí s transparentem stávka. Předseda koordinačního stávkového výboru Evžen Dvorský během shromáždění uvedl, že odbory obdržely více než 400 stížností na zastrašování na pracovišti, pokud se zaměstnanci ke stávce připojí. Chystá proto trestní oznámení na vedení podniku.

Podle místopředsedy stávkového výboru Petra Pohla v brněnské třídírně podepsalo, že se stávky zúčastní či ji podporují, ze 450 zaměstnanců celkem 135. Po 17:00 před třídírnou stávkovalo podle Pohla asi pět desítek lidí. "Doufám, že někteří, kteří ještě přijdou do práce na šestou hodinu, tak se ještě připojí. Zatím z toho celkového počtu nejsem zrovna nadšený," uvedl Pohl.

Doplnil, že jde o výstražnou stávku, která v žádném případě neovlivnila chod přepravního uzlu. Brněnská třídírna funguje pro celou jižní Moravu. V plném provozu denně zpracuje až milion dopisů. Za hodinu zvládnou dva listovní třídiče asi 90 tisíc zásilek.

Česká pošta nahradila podle mluvčího Matyáše Vitíka stávkující pracovníky jinými zaměstnanci a brigádníky. "V následujících dnech bude vedení České pošty vyhodnocovat škody způsobené jak samotnou stávkou, tak její přehnanou medializací ze strany menšinových odborů, které svým jednáním odrazovaly zákazníky od využívání služeb České pošty. Po tomto vyhodnocení se vedení České pošty rozhodne o dalších právních krocích," dodal.

Stávkující si vybrali pro protest nejexponovanější část roku. Před Vánocemi se počet doručovaných balíkových zásilek více než zdvojnásobuje.

Původně odboráři oznámili, že očekávají zhruba 6000 stávkujících, tedy pětinu zaměstnanců pošty. Velké odbory na poště, které v listopadu podepsaly dohodu o růstu platů o 2,6 procenta, tedy asi o 550 Kč, od dubna příštího roku, se k protestu nepřipojily.

Organizátory od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit zaměstnancům třetinu z 1,4 miliardy korun z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod jehož úřad pošta spadá, navýšení platů potvrdil, v tiskové zprávě zaslané navíc poděkoval všem zaměstnancům pošty, kteří v pondělí přišli do práce. "Vážím si toho a uvědomuji si, že jejich práce vyžaduje maximální nasazení nejen v období Vánoc, ale během celého roku," uvedl ministr.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 tisíc měsíčně, tedy více než 4000 korun pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

autor: ČTK | 19. 12. 2016 18:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama