Peníze na "loupež století" se tajně tiskly v Rusku. Bizarní tříkoruny Češi nesnášeli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
6. 4. 2019 18:14
Po převratu v roce 1948 se začalo hlasitěji mluvit o nutnosti změnit podobu československé měny. V té době obíhaly na území našeho státu ještě bankovky připravené exilovou vládou ve válečných letech. Na nich zobrazená témata svobodné republiky tak bylo nutné vyměnit za dělníky a rolníky. Poválečným proměnám české měny se věnuje další díl historického seriálu Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal
  • Další díl historického seriálu Aktuálně.cz se věnuje popřevratovým proměnám české měny.

Po druhé světové válce obíhaly na území našeho státu státovky a bankovky připravené exilovou vládou ve válečných letech. O jejich výměně se začalo mluvit hned po roce 1945, silněji pak po roce 1948. Témata svobodné republiky bylo nutné vyměnit za dělníky a rolníky. 

Zároveň vláda chtěla z oběhu stáhnout platidla nevhodná z hlediska obsahu, například ta, která na sobě měla podpis Ladislava K. Feierabenda, ministra financí exilové vlády, který byl donucen k emigraci. Netajil se totiž svým protikomunistickým postojem.

Ačkoliv se sešla řada návrhů, do oběhu se nedostaly. V roce 1953 totiž přišla měnová reforma, nejhorší za dob stoleté existence koruny. 

  • Na následujících stránkách shrneme zásadní okamžiky v historii československé koruny od konce druhé světové války po rok 1953. V dalších dílech miniseriálu pak představíme ostatní období vývoje naší měny. 

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky České národní banky Jakubem Kunertem a Jaroslavem Moravcem.

Předchozí díly seriálu: 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy