Kdo zabaví neprokázaný majetek? Babiš navrhuje zvláštní soud

ČTK ČTK
28. 7. 2014 15:34
Dá se využít i daňového řízení. U něj se ale podle ministerstva financí hůře uplatňují sankce. To by mohla vyřešit daň ze životního stylu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo financí považuje za nejlepší v případě prokazování původu majetku a jeho případného zabavení využít zvláštních soudních řízení. Vyplývá to z analýzy, kterou ministerstvo předkládá na středeční jednání vlády.

Další možností je podle analýzy využít daňového řízení. Na základě varianty, kterou vláda vybere, následně ministerstvo financí připraví návrh zákona, který předloží do připomínkového řízení. Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.

"K prověřování původu majetku a jeho odčerpávání lze přistoupit v principu dvěma základními cestami - soudní nebo daňovou. Přitom není vyloučena i kombinace obou variant," uvádí předkládací materiál. Ministerstvo preferuje zvláštní soudní řízení, zároveň připouští, že je i v tomto případě klíčové zapojení finanční správy a celníků. Ti by měli získávat údaje, které by ukazovaly na to, že daná osoba má majetek nelegálního původu.

Zvláštní soudní řízení by podle ministerstva umožnilo, aby konfiskace majetku byla využita v případě zjištění, že určitý majetek pochází přímo, či nepřímo z nelegálních zdrojů. Konfiskace by se týkala majetku, u něhož soud shledá určitou pravděpodobnost ohledně nezákonnosti jeho původu. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové by tak o zabavení majetku rozhodl nezávislý soud.

Alternativním trestem může být nová daň

V případě tzv. daňového mechanismu by byly zdaněny příjmy z majetku, který naplní zákonem stanovená kritéria. Problémem ale podle úřadu je, že v takovém řízení by nebyl zabaven nelegální majetek.

"Zdanění ze své podstaty nemá sankční ani reparační charakter a nemůže sloužit k úplnému odčerpání nezákonného majetku, ale pouze ke zdanění příjmů, které nebyly prokázány jako zdaněné," stojí v materiálu.

Alternativou by mohla být určitá forma zdanění majetku nebo životního stylu. "To však s ohledem na svou povahu nedokáže naplnit sledovaný cíl," dodal úřad.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy