Deset developerů vládne všem. Podívejte se, kdo vytváří ceny nových bytů v Praze

Martina Marečková
21. 2. 2019 6:00
V Praze se v roce 2018 prodalo 5345 nových bytů. Více než polovinu z nich má na svědomí některý z deseti největších developerů. Podle informací ze serveru Cenovámapa.org byly celkové tržby za prodej bytů v loňském roce přes 32 miliard korun. Podívejte se na vizitky jednotlivých developerů, jejich největší projekty i na to, kdo za nimi stojí.
Vizualizace.
Vizualizace. | Foto: Penta Investments

8. Penta Real Estate

Penta Real Estate se na mapě tuzemského rezidenčního developmentu objevila teprve v roce 2015, kdy začala prodávat své první byty, a to na pozemcích po bývalé továrně Waltrovka v Praze 5. Loni developer prodal v Praze 157 bytů.

Firma dosud prodala v Česku kolem 600 bytů, přičemž více než 500 jich už stojí v Rezidenci Waltrovka.

Plány:
V letošním roce plánuje dát do prodeje tři projekty, jež umožňují výstavbu přibližně 690 bytů v Praze 6. Konkrétně jde o atraktivní lokality Vítězného náměstí a vilové čtvrti Ořechovka. A dále také firma nabídne byty v areálu bývalého Nuselského pivovaru.

Penta má aktuálně zajištěné pozemky, kde by časem mohly vzniknout asi dva tisíce bytů.

  • "Věříme, že budeme schopni zahájit výstavbu u většiny z nich nejpozději v horizontu pěti let," říká Jan Kalaš, šéf prodeje ve společnosti Penta Real Estate.

Majitel:
Společnost spadá do investiční skupiny Penta Investments, jejímiž společníky jsou Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy