Kde je máslo? Jdi rovně, zaboč vpravo a třetí regál dole, navede nakupující telefon

spi spi
19. 9. 2018 12:20
Novinka se nyní testuje v Nizozemsku, zda ji budou využívat i čeští zákazníci, ukáže až tříměsíční provoz.
Albert v Holandsku testuje novinku, která dovede zákazníka ke zboží. | Video: Albert Ahold

Hoofddorp/Praha - Společnost Ahold Delhaize, která v Česku provozuje síť prodejen Albert, testuje v Nizozemsku novinku s názvem Find my product / Najdi svůj výrobek. Novinka ukazuje zákazníkům nejrychlejší cestu k vybranému produktu.

Aplikace funguje jako indoorová navigace. Zákazník do ní zadá název produktu a jeho chytrý telefon ho díky propojení telefonu s unikátními kódy zboží nasměruje okamžitě přímo k hledanému cíli. Svou cestu k požadovanému produktu navíc zákazník může sledovat prostřednictvím digitální mapy, která je součástí aplikace.

"Nikoho nebaví hledat položky z nákupního seznamu. Díky aplikaci se hledání stává minulostí. Stačí v ní zadat název a na displeji smartphonu se objeví nejkratší cesta k hledanému cíli. Pak už jde pouze sledovat šipku v digitální mapě, stejně jako při jízdě autem," popisuje novinku Steven de Kroes z oddělení vývoje obchodů Albert Heijn.

Aplikace zatím umí hledat jednotlivé položky a najít nejkratší cestu k nim. V budoucnu by měla dovolit zákazníkům zadat celý nákupní seznam a doporučit jim ideální cestu obchodem.

Pilotní provoz spustili Holanďané v srpnu. Za tři měsíce budou mít první výzkumy, které ukážou, jak moc se nová technologie mezi zákazníky ujala a co jí případně chybí. Výsledky výzkumu zároveň naznačí, zda je výhodné novinku rozšířit i do ostatních obchodů a zemí, kde řetězec působí. 

"Kolegům v Holandsku přejeme úspěch a těšíme se na výsledky testovací fáze," uvedla mluvčí českých Albertů Barbora Vanko na otázku, kdy by mohla být nová technologie zavedena v Česku.

Ahold investuje do technologií pravidelně. Na začátku roku začala společnost v Nizozemsku testovat nový systém nakupování "Tap to go". Novinka umožňuje zákazníkům rychle a pohodlně nakoupit i zaplatit, aniž by museli projít pokladnou.

Česká odnož společnosti představila loni v hypermarketech nový pokladní systém, který kupujícím na obrazovce ukazuje velkým písmem jednotlivé položky nákupu i jejich celkový součet. Zákazník také vidí informace o probíhajících akcích v prodejně. Do konce letošního roku mají být tyto displeje nainstalovány ve všech prodejnách Albert.

Albert provozuje v Česku více než 300 obchodů a zaměstnává v nich 17 tisíc lidí. Do přestavby 70 prodejen investoval loni přes miliardu korun. Letos pokračuje stejným tempem - v plánu má zmodernizovat dalších sedm desítek obchodů a také pět hypermarketů ve velkých českých i moravských městech. Během letošního léta Albert představil nový koncept hypermarketu v Mladé Boleslavi, Teplicích a Olomouci.

Video: Robot Marty mezi regály

Společnost Ahold, majitel obchodů Albert a Interspar, vysílá do uliček obchodů robota. Marty odhaluje nedostatek zboží. | Video: Ahold
 

Právě se děje

před 19 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy