Čepované šampony, koše bez sáčků, kelímky na více použití: Tak firmy bojují s plasty

Michal Šenk spi Michal Šenk, spi
17. 12. 2018 6:05
Zákaz jednorázových plastů, který nařizuje Evropská unie, ovlivní podnikání firem, které s nimi pracují. Jak si s tím poradí? A čekají až na rok 2021, nebo s omezováním plastů začínají samy? Podívejte se, co s plasty dělá například Alza, Nestlé či IKEA.
Láhve Mattoni Eco
Láhve Mattoni Eco | Foto: Karlovarské minerální vody

Karlovarské minerální vody

Kdo odpovídá: PR manažerka Andrea Brožová

Karlovarské minerální vody jakožto lídr na trhu balených nápojů usilují o zavedení zálohového systému na jednorázové nápojové obaly. Tím by se uzavřela smyčka cirkulární ekonomiky v oblasti PET.

Jde nám o co největší návrat materiálu - především PETu -  zpět do oběhu, a to ideálně do výroby nových lahví. Proto jsme v lednu tohoto roku spustili projekt "Zálohujme", který rozvíjíme ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a Vysokou školou chemicko-technologickou.

Za předpokladu plného zavedení zálohového systém přestane být PET lahev "jednorázovým plastem" a stane se výrobkem s mnohonásobným použitím.

Zvýší se tak nejen míra sběru, ale také získáme dostatečně kvalitní surovinu pro výrobu recyklovaného PET (takzvaný rPET), díky němuž dokážeme snížit uvádění nového PET do oběhu. Pro výrobu rPETu v "potravinářské kvalitě" je zásadní čistá a kvalitní surovina, kterou současný systém sběru nedokáže poskytnout.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy