Čepované šampony, koše bez sáčků, kelímky na více použití: Tak firmy bojují s plasty

Michal Šenk spi Michal Šenk, spi
17. 12. 2018 6:05
Zákaz jednorázových plastů, který nařizuje Evropská unie, ovlivní podnikání firem, které s nimi pracují. Jak si s tím poradí? A čekají až na rok 2021, nebo s omezováním plastů začínají samy? Podívejte se, co s plasty dělá například Alza, Nestlé či IKEA.
Foto: Ikea ČR

IKEA

Kdo odpovídá: manažer trvalé udržitelnosti pro ČR, Slovensko a Maďarsko Roman Bojko

Plast je pro nás jedním z klíčových materiálů. Jedná se o silný, odolný, lehký, levný a všestranný materiál používaný v bytovém zařízení, doplňcích a v celém provozu i dodavatelském řetězci IKEA. Plasty tak budeme nadále využívat, chceme však snížit jejich negativní na životní prostředí.

  • Zavázali jsme se, že do roku 2020 ukončíme prodej veškerého plastového zboží na jedno použití včetně brček, talířů nebo sáčků do koše. Toto opatření se týká také našich restaurací a kaváren po celém světě.
  • Naším cílem je, aby do roku 2030 všechny naše výrobky a obaly, včetně těch plastových, byly vyrobeny z obnovitelných a/nebo recyklovaných materiálů, a tím omezíme využívaní primárních fosilní zdrojů.

V tomto procesu je klíčová spolupráce s dodavateli, která nám pomáhá úspěšně inovovat a testovat nové alternativy.

  • Například sáček ISTAD, který jsme uvedli na trh v minulém roce, jde oproti klasickému plastovému sáčku používat opakovaně, protože ho lze opětovně uzavřít. Tento sáček je navíc vyroben z plastu, který obsahuje nejméně 85 % obnovitelného materiálu, konkrétně zbytků cukrové třtiny, které vznikají při jejím zpracování.
  • V minulém roce jsme také představili kuchyňská dvířka a čela zásuvek, která vyrábíme z recyklovaného dřeva a jejichž povrch je z recyklovaných PET lahví. Fólii na dvířka o rozměru 40×80 cm jsme schopni vyrobit z 25 PET lahví.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy