Každá domácnost platí za hudbu necelých 18 korun měsíčně, spočítal svaz zastupující autory

ČTK ČTK
8. 6. 2016 14:35
Ochranný svaz autorský měl loni nejvyšší příjmy za dobu své existence. Ke konci loňského roku zastupoval 8819 tuzemských nositelů práv.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Každá česká domácnost zaplatila v roce 2015 za autorská hudební práva měsíčně 17,74 koruny včetně jedenadvaceti procent DPH. K této částce došel Ochranný svaz autorský (OSA) vydělením vybrané částky za autorská práva počtem domácností.

"Společnost participuje na poplatcích z užívání hudby. Například finance, které vybereme od provozovatelů restaurací nebo pořadatelů koncertů, se nějakým způsobem promítnou do cen vstupenek, nápojů a jídla," uvedl ředitel OSA Roman Strejček.

OSA, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni vzrostly příjmy na 915 milionů korun. To byla nejvyšší částka za dobu existence. Na provoz organizace šlo 135 milionů korun, nejméně za posledních sedm let.

"V minulých letech se do hospodaření promítaly investice do informačních technologií. Ty nám nyní umožnily redukci zaměstnanců z 220 na přibližně 150," vysvětlil snížení nákladů na provoz Strejček.

Ke konci loňského roku OSA zastupovala celkem 8819 tuzemských nositelů práv. Jde o skladatele, textaře a nositele autorských zpráv.

"Skupina nositelů práv se loni rozrostla o 340 lidí, přecházejí k nám i autoři ze Slovenska. Celosvětově zastupujeme přes milion autorů napříč všemi žánry. Peníze za užití hudby na našem území zasíláme na základě povinného hlášení nejvíce do Spojených států, Velké Británie a Německa, což je dáno zejména dominantním anglo-americkým repertoárem v rozhlase, zahraničních filmech a reklamách," sdělil Strejček s tím, že díky recipročním smlouvám dostávají tuzemští umělci odměny za užití svých děl v zahraničí. Peníze se vyplácejí jednou za čtvrt roku. OSA si z poplatků ponechává v průměru necelých 15 procent na pokrytí nákladů.

OSA má i své odpůrce. Loni se v Praze například uskutečnila oslava desátého výročí Svazu nezávislých autorů (SNA), který se od svého začátku vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv. Někteří umělci na protest proti zpoplatnění hudby umisťují své nahrávky na internet zdarma k volnému použití.

"U takové Pirátské strany jde o politickou záležitost, někde je to z podstaty otázky duševního vlastnictví. Historicky jsme v naší zemi zažili dlouhou pasáž, kdy se neuznávalo hmotné, natož pak duševní vlastnictví. A chápu, že někdo jako hostinský, který má svých starostí dost, není nadšený, když za ním přijdete a chcete peníze za užívání něčí hudby," podotkl Strejček.

V případě umělců dávajících svoji hudbu na internet zdarma šéf OSA dodal, že je to jejich svobodné rozhodnutí, které označil za "revoltu s důsledky". Pokud by se totiž z jejich některé písně staly hitem, nelze se zpětně dožadovat autorských odměn.

Poplatkem za prázdné médium hradíme komfort, že pokud si budeme chtít pro sebe zkopírovat album, nemusíme se ptát autora, říká člen OSA Strejček. To je absolutní nesmysl, oponuje za Piráty Michálek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy