Kaufland zakázal pít zaměstnancům v prodejně. Byl to omyl, výjimky platí, omlouvá se

Ondřej Neufus Iva Špačková Ondřej Neufus, Iva Špačková
3. 1. 2018 13:25
Interní nařízení Kauflandu zaměstnancům bezpodmínečně zakazuje jídlo a pití na pracovišti. Mluvčí společnosti však tvrdí, že zaměstnanci u sebe dále mohou mít lahev s vodou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iva Špačková

Praha - Interní nařízení obchodního řetězce Kaufland zakazuje od letošního roku všem zaměstnancům bez výjimky konzumovat jídlo a pití na pracovišti. Musí k tomu využít pouze společenskou místnost nebo kuřárnu. Fotografie dokumentu se objevila také na Facebooku.

Podle nařízení se nesmí žádný zaměstnanec obchodu (pokladna, pult, informace, sklad) na pracovišti napít, a to ani v létě. Pokud během práce pít musí, pak je nutné, aby doložil potvrzení od lékaře.

Na sociálních sítích, kde se obrázek objevil anonymně ve skupině Přiznání prodavačů, se rozjely diskuse. Zastánci zaměstnanců vysvětlují, jak je náročné zůstat na pokladně bez pití. Oponenti zase připomínají, že podobné zákazy fungují jinde už měsíce či roky.

"Každý zaměstnanec má nárok na dva nádechy a dva výdechy za hodinu. Hrubé porušení se trestá!" komentuje s nadsázkou zákaz uživatel Facebooku s nickem Márthy Prokešová.

Uživatel Martin Krásenský se zase ptá: "Platí to i pro management? :)) Je na čase, aby se lidi nechovali jako ovce a prostě z takových podmínek odešli, jinak se pití nakáže až po pracovní době."

Foto: Facebook

Za pravdu řetězci naopak dává Honza Hegenbarth. "Mně to dává smysl… když mám žízeň, zajdu se napít do zázemí. Představa, že každý zaměstnanec má na prodejní ploše někde vystavenou svoji lahev a stojí opřený o regál a pije, není úplně ok. Zamyslete se nad tím, proč se to děje a jak byste reagovali jako majitelé firmy vy."

Na zákaz zareagoval Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO), podle něhož je takový zákaz neetický. "Kdyby skutečně platil, bylo by to absurdní a lidsky nepřijatelné," říká předsedkyně svazu Renáta Burianová.

Vedení personálního oddělení Kauflandu však podle ní odbory ujistilo, že zaměstnanci neutrpí v důsledku mylně vydaného zákazu žádnou újmu. Pokladní se budou nadále moci na svém pracovním místě napít z lahví, které jim poskytuje sám zaměstnavatel.

"Musím s politováním konstatovat, že opatření uvedená ve zmiňovaném sdělení byla zavádějící a je pochopitelné, že mohla vyvolat u našich zaměstnanců nevoli," řekla on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Vedení Kauflandu ujišťuje, že aktuální zákaz stravování a pití na pracovišti má výjimky: na pokladnách a informacích smí mít zaměstnanci vlastní lahev, stejně jako ve skladu, pekárně i u obslužného pultu. Pití musí být pouze vždy na určeném místě.

Novou verzi interního sdělení pak firma zveřejnila i na svém webu.

"Jménem společnosti Kaufland se všem zaměstnancům za toto nedopatření omlouváme. Spokojenost našich zaměstnanců a příjemné pracovní prostředí jsou pro naši společnost zásadní," dodává mluvčí Renata Maierl.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy