Kaufland vyřadil z nabídky výrobky Madety. Spor je o ceny

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová, Michal Šenk
18. 7. 2015 19:59
I když je mléka nyní nadbytek a jeho cena se snižuje, Madeta podle Kauflandu požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Rasch/Economia

Praha - Mléko, pomazánkové máslo nebo jogurty vyrobené firmou Madeta zmizí z pultů supermarketů Kaufland. Diskontní řetězec omezil mléčné výrobky z jižních Čech.

Důvodem je cena, za kterou Kaufland od Madety vykupuje. Podle České televize v nabídce zůstane pouze niva, romadur a Lipánek.

"Madeta by ráda pokračovala s Kauflandem, ale nemůže. Nejsme za tak nízké ceny schopni výrobky dodávat. Doufáme, že v budoucnu dojde k přehodnocení cenové politiky," potvrzuje předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý.

Česká republika i celá Evropa se posledních několika měsících topí v přebytku mléka, což má za následek pokles jeho ceny. A podle Kauflandu se snižují náklady na výrobu mléčných produktů.

"Se společností Madeta jsme jednali stejně jako s ostatními dodavateli mléčných výrobků o snížení cen v souvislosti s cenovým pádem hlavní výrobní suroviny," vysvětluje důvody omezení prodeje zboží Madety tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle jeho slov Madeta na požadavky řetězce reagovala zcela opačným směrem. "V této situaci požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků," dodává.

Zemědělci i mlékárny museli v poslední době kvůli přebytku až o pětinu snížit výkupní cenu. Svůj podíl na tom mělo Rusko, které loni v srpnu zakázalo dovoz mléčných výrobků ze zemí EU. Čeští mlékaři na tom podle údajů ministerstva zemědělství dosud tratí zhruba 200 milionů korun.

Na jaře také skončilo po desítkách let nařízení Evropské unie, jež doposud určovalo, kolik mléka smí jednotlivé země vyprodukovat. Některé státy tak výrazně zvýšily objem. Kvůli tomu třeba právě Madetě přebývá každý den 150 tisíc litrů mléka.

"Ztráta tak významného obchodního partnera (Kaufland - pozn. red.) je jistě bolestivá. Nebudu poskytovat čísla o ztrátách ani brečet. Stejně nám nikdo nepomůže a není na to čas," uvádí k současné situaci Teplý.

Jak chce stát podpořit chovatele dojnic a producenty mléka? Kolik na to má peněz? Čtete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy