Kaufland vyřadil z nabídky výrobky Madety. Spor je o ceny

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová, Michal Šenk
18. 7. 2015 19:59
I když je mléka nyní nadbytek a jeho cena se snižuje, Madeta podle Kauflandu požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Rasch/Economia

Praha - Mléko, pomazánkové máslo nebo jogurty vyrobené firmou Madeta zmizí z pultů supermarketů Kaufland. Diskontní řetězec omezil mléčné výrobky z jižních Čech.

Důvodem je cena, za kterou Kaufland od Madety vykupuje. Podle České televize v nabídce zůstane pouze niva, romadur a Lipánek.

"Madeta by ráda pokračovala s Kauflandem, ale nemůže. Nejsme za tak nízké ceny schopni výrobky dodávat. Doufáme, že v budoucnu dojde k přehodnocení cenové politiky," potvrzuje předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý.

Česká republika i celá Evropa se posledních několika měsících topí v přebytku mléka, což má za následek pokles jeho ceny. A podle Kauflandu se snižují náklady na výrobu mléčných produktů.

"Se společností Madeta jsme jednali stejně jako s ostatními dodavateli mléčných výrobků o snížení cen v souvislosti s cenovým pádem hlavní výrobní suroviny," vysvětluje důvody omezení prodeje zboží Madety tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle jeho slov Madeta na požadavky řetězce reagovala zcela opačným směrem. "V této situaci požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků," dodává.

Zemědělci i mlékárny museli v poslední době kvůli přebytku až o pětinu snížit výkupní cenu. Svůj podíl na tom mělo Rusko, které loni v srpnu zakázalo dovoz mléčných výrobků ze zemí EU. Čeští mlékaři na tom podle údajů ministerstva zemědělství dosud tratí zhruba 200 milionů korun.

Na jaře také skončilo po desítkách let nařízení Evropské unie, jež doposud určovalo, kolik mléka smí jednotlivé země vyprodukovat. Některé státy tak výrazně zvýšily objem. Kvůli tomu třeba právě Madetě přebývá každý den 150 tisíc litrů mléka.

"Ztráta tak významného obchodního partnera (Kaufland - pozn. red.) je jistě bolestivá. Nebudu poskytovat čísla o ztrátách ani brečet. Stejně nám nikdo nepomůže a není na to čas," uvádí k současné situaci Teplý.

Jak chce stát podpořit chovatele dojnic a producenty mléka? Kolik na to má peněz? Čtete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy