Kaufland vyřadil z nabídky výrobky Madety. Spor je o ceny

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová, Michal Šenk
18. 7. 2015 19:59
I když je mléka nyní nadbytek a jeho cena se snižuje, Madeta podle Kauflandu požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Rasch/Economia

Praha - Mléko, pomazánkové máslo nebo jogurty vyrobené firmou Madeta zmizí z pultů supermarketů Kaufland. Diskontní řetězec omezil mléčné výrobky z jižních Čech.

Důvodem je cena, za kterou Kaufland od Madety vykupuje. Podle České televize v nabídce zůstane pouze niva, romadur a Lipánek.

"Madeta by ráda pokračovala s Kauflandem, ale nemůže. Nejsme za tak nízké ceny schopni výrobky dodávat. Doufáme, že v budoucnu dojde k přehodnocení cenové politiky," potvrzuje předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý.

Česká republika i celá Evropa se posledních několika měsících topí v přebytku mléka, což má za následek pokles jeho ceny. A podle Kauflandu se snižují náklady na výrobu mléčných produktů.

"Se společností Madeta jsme jednali stejně jako s ostatními dodavateli mléčných výrobků o snížení cen v souvislosti s cenovým pádem hlavní výrobní suroviny," vysvětluje důvody omezení prodeje zboží Madety tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle jeho slov Madeta na požadavky řetězce reagovala zcela opačným směrem. "V této situaci požadovala razantní navýšení cen svých mléčných výrobků," dodává.

Zemědělci i mlékárny museli v poslední době kvůli přebytku až o pětinu snížit výkupní cenu. Svůj podíl na tom mělo Rusko, které loni v srpnu zakázalo dovoz mléčných výrobků ze zemí EU. Čeští mlékaři na tom podle údajů ministerstva zemědělství dosud tratí zhruba 200 milionů korun.

Na jaře také skončilo po desítkách let nařízení Evropské unie, jež doposud určovalo, kolik mléka smí jednotlivé země vyprodukovat. Některé státy tak výrazně zvýšily objem. Kvůli tomu třeba právě Madetě přebývá každý den 150 tisíc litrů mléka.

"Ztráta tak významného obchodního partnera (Kaufland - pozn. red.) je jistě bolestivá. Nebudu poskytovat čísla o ztrátách ani brečet. Stejně nám nikdo nepomůže a není na to čas," uvádí k současné situaci Teplý.

Jak chce stát podpořit chovatele dojnic a producenty mléka? Kolik na to má peněz? Čtete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 34 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy