Kaufland nabízí "modletické maso". Z Česka je ale jen část, stěžují si zákazníci

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
4. 4. 2019 18:55
Obchodní řetězec Kaufland začal označovat výrobky ze svého masozávodu novým logem - Naše maso z Modletic. Část zákazníků si však stěžuje, že ve středočeských Modleticích není vepřín, ani kravín a většina masa prodávaného pod touto značkou dokonce vůbec není z Česka.
U vepřového pultového masa Kaufland podle mluvčí garantuje původ z českého chovu.
U vepřového pultového masa Kaufland podle mluvčí garantuje původ z českého chovu. | Foto: ČTK

Novou značkou se firma ve středu pochlubila v tiskové zprávě. "Hovězí bereme z 24 procent z Česka. Dalších 50 procent je z Německa a 26 procent z Rakouska. Z Polska nemáme vůbec nic, ani ve vepřovém, ani v hovězím," uvedla společnost a dodala, že vepřové půlky bere pouze z Česka.

Závod v Modleticích u Prahy podle společnosti zpracuje denně více než sto tun vepřového a hovězího masa. "Jako jediný obchodní řetězec u nás vyrábíme také vlastní mleté maso, sekanou nebo klobásy," dodal vedoucí výroby závodu Vladimír Janda. Denně tak z firmy odjíždí do obchodů zhruba 20 tisíc přepravek. Závod dodává do Kauflandu maso již 16 let.

Jak ovšem poznamenal server Vitalia, v Modleticích není vepřín ani kravín. Web také publikoval naštvané reakce některých zákazníků ze sociálních sítích. "Pokud vím, tak v Modleticích se čerstvé zboží, tedy i maso, jenom balí. To si děláte z lidí srandu? Kde jsou v Modleticích kravíny?" uváděl jeden příspěvek, který server cituje.

Další uživatel píše "…ta Vaše ‚pečeť‘ s českou vlajkou je zavádějící, až přímo lživé klamání spotřebitele, neboť to není ‚Naše maso z Modletic‘ ale ‚Jejich maso (třeba) z Přeštic, poražené a bourané v Modleticích‘. Tak tady laskavě neblbněte národ lživými pseudopečetěmi."

Na dotaz, kdo jsou dodavatelé českého masa, odkázal Kaufland server Vitalia na webové stránky. Na těch uvádí jen dva dodavatele - Maso Brejcha (Jatky Blovice a Jatky Domažlice) a Agroprodukt Straky. Podle serveru ovšem zvířata chová pouze druhý jmenovaný.

"Veškeré maso, které je zpracované v našem masozávodu v Modleticích, bude označeno logem ‚Naše maso z Modletic‘ na obale," uvedla pro server mluvčí řetězce Renata Maierl.

"Pokud by zákazník hledal české maso, může se spolehnout na variantu s trikolórou a dodatkem 'Výhradně z českého chovu'. Toto logo nese vepřové pultové maso, kde Kaufland garantuje původ z českého chovu," dodala mluvčí.

Informace o původu masa jsou tuzemskými zákazníky v současnosti vnímány velmi citlivě. Od konce února do konce března platila v zemi mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy