Jurečka: Potraviny z Česka? Je jich moc, chystáme kontroly

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 16:50
Podle ministra zemědělství se za poslední roky výrazně rozrostl fenomén, kdy obchodní řetězce označují spoustu potravin tak, že mají nějaký vztah k ČR.
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stát chce na potravinářských výrobcích kontrolovat pravdivost označení českého původu. Řada reklamních nápisů na obalech je pro spotřebitele matoucí. Na konferenci Samoška to dnes uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"My chceme vyhláškou i do tohoto vnést pořádek, aby naše dozorové orgány byly schopny kontrolovat, jestli označení, které tam výrobce nebo prodejce uvádí, jestli je klamavé, či není," uvedl Jurečka.

Podle něj se za poslední dva tři roky výrazně rozrostl fenomén, kdy obchodní řetězce označují spoustu potravin tak, že mají nějaký vztah k ČR. Zákazníci se v tom podle něj ztrácejí.

"Mám někdy pocit, že 'Z lásky k Česku' je spoustu výrobků, které toho ani mnohdy s ČR mnoho společného nemají," uvedl ministr. 'Z lásky k Česku' je reklamní slogan obchodního řetězce Kaufland.

Podle Kaflandu je název "Z lásky k Česku" všeobecný titul kampaně, která se vztahuje k mnoha aspektům - k zemi, k zákazníkům, k zaměstnancům a projevuje se mimo jiné v sortimentu či v modernizaci prodejen. "Naše společnost čelí každý den mnohačetným kontrolám státních orgánů, které nám napomáhají zdokonalovat se a odhalovat nedostatky, které se samozřejmě snažíme minimalizovat. Je zřejmé, že se budeme zákonů a uvedené vyhlášky držet, protože dodržování platné legislativy patří k našim základním principům podnikání," uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Ministr také zopakoval, že resort připravil vyhlášku, která umožní novým způsobem označovat potraviny podle jejich tuzemského původu. Označení budou dvě, a to "Česká potravina" a "Vyrobeno v České republice". Obě označení by měla začít platit v dalších měsících.

Ministerstvo zemědělství chce nadále podporovat i značku Regionální potravina, o osudu značky Klasa se nyní rozhoduje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy