Jurečka: Potraviny z Česka? Je jich moc, chystáme kontroly

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 16:50
Podle ministra zemědělství se za poslední roky výrazně rozrostl fenomén, kdy obchodní řetězce označují spoustu potravin tak, že mají nějaký vztah k ČR.
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stát chce na potravinářských výrobcích kontrolovat pravdivost označení českého původu. Řada reklamních nápisů na obalech je pro spotřebitele matoucí. Na konferenci Samoška to dnes uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"My chceme vyhláškou i do tohoto vnést pořádek, aby naše dozorové orgány byly schopny kontrolovat, jestli označení, které tam výrobce nebo prodejce uvádí, jestli je klamavé, či není," uvedl Jurečka.

Podle něj se za poslední dva tři roky výrazně rozrostl fenomén, kdy obchodní řetězce označují spoustu potravin tak, že mají nějaký vztah k ČR. Zákazníci se v tom podle něj ztrácejí.

"Mám někdy pocit, že 'Z lásky k Česku' je spoustu výrobků, které toho ani mnohdy s ČR mnoho společného nemají," uvedl ministr. 'Z lásky k Česku' je reklamní slogan obchodního řetězce Kaufland.

Podle Kaflandu je název "Z lásky k Česku" všeobecný titul kampaně, která se vztahuje k mnoha aspektům - k zemi, k zákazníkům, k zaměstnancům a projevuje se mimo jiné v sortimentu či v modernizaci prodejen. "Naše společnost čelí každý den mnohačetným kontrolám státních orgánů, které nám napomáhají zdokonalovat se a odhalovat nedostatky, které se samozřejmě snažíme minimalizovat. Je zřejmé, že se budeme zákonů a uvedené vyhlášky držet, protože dodržování platné legislativy patří k našim základním principům podnikání," uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Ministr také zopakoval, že resort připravil vyhlášku, která umožní novým způsobem označovat potraviny podle jejich tuzemského původu. Označení budou dvě, a to "Česká potravina" a "Vyrobeno v České republice". Obě označení by měla začít platit v dalších měsících.

Ministerstvo zemědělství chce nadále podporovat i značku Regionální potravina, o osudu značky Klasa se nyní rozhoduje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy