J&T čeká šetření na Slovensku. Kvůli daňovému ráji na Kypru

ČTK ČTK
16. 6. 2015 15:09
Případ odstartovala slovní přestřelka na sociální síti mezi spolumajitelem skupiny Patrikem Tkáčem a slovenským poslancem Miroslavem Beblavým.
Patrik Tkáč
Patrik Tkáč | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Finanční skupina J&T, která podniká také v České republice, k sobě upoutala pozornost slovenské finanční správy. Důvodem byla vyjádření finančníka Patrika Tkáče, že J&T klientům pomáhá neplatit daně z kapitálových zisků.

Případ odstartovala slovní přestřelka na sociální síti mezi Tkáčem a slovenským poslancem Miroslavem Beblavým. Opoziční zákonodárce nejprve upozornil, že J&T Banka a slovenská Poštová banka ze skupiny J&T poskytly značný objem úvěrů klientům se sídlem na Kypru. Tato členská země EU je považována za daňový ráj.

"Podle platné legislativy každý Slovák a Čech, který očekává kapitálový zisk vyšší než 200 000 eur a neinvestuje prostřednictvím struktury podobné Kypru, okrádá vlastní rodinu," reagoval Tkáč, podle něhož 95 procent vlastníků kyperských firem, které J&T financuje, jsou čeští a slovenští občané. Jejich firmy prý nemají účty na Kypru, ale v J&T.

J&T Banka má sídlo v České republice a na Slovensku podniká prostřednictvím své pobočky.

Slovenská finanční správa následně reagovala, že případ prověří. "Prezident finanční správy pověřil tým specialistů, aby bezodkladně vykonal v této věci místní šetření. V případě potřeby požádáme Kypr o otevření bilaterální daňové kontroly," citoval list Denník N mluvčí finanční správy Patrícii Macíkovou. Mluvčí dodala, že účelové obcházení daní je předmětem zájmu kontrolorů, kteří jsou speciálně školeni na oblast přeshraničních transakcí.

České Generální finanční ředitelství podle listu z důvodu povinnosti dodržování mlčenlivosti vůči konkrétnímu subjektu neuvedlo, zda ve zmiňovaném případu vykoná podobnou kontrolu.

Slovenská daňová poradkyně Renáta Bláhová na sociální síti Tkáče upozornila, že smlouvu o zamezení dvojího zdanění mohou klienti J&T využívat pouze v případě, že na Kypru skutečně podnikají a nemají tam pouze sídlo. Tkáč reagoval, že cílem transakcí je optimalizovat finanční investice a že klienti skupiny jsou dostatečně ochráněni.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy