Jízdné v MHD nezdraží většina měst. I díky volebním slibům

ČTK ČTK
26. 11. 2014 17:17
Pokud někde v Česku ke zdražení dojde, půjde jen o navýšení o inflaci, uvádí Sdružení dopravních podniků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Valná většina českých a moravských měst nezvýší v příštím roce ceny jízdného v městské hromadné dopravě (MHD). Hodně k tomu přispěly volební kampaně, které v řadě míst včetně Prahy slibovaly zlevnění jízdného, nebo dokonce MHD za korunu. Řekl to předseda Sdružení dopravních podniků ČR Miloslav Kulich.

"Pokud několik málo firem zdraží, tak jen kosmeticky o inflaci. Také politici už vnímají MHD tak, že dokáže řešit dopravní problémy ve městech, a proto se ji snaží více podpořit," uvedl. Podle Kulicha nejde jen o cenovou stabilitu, ale také o celkový systém hromadné dopravy, která musí být "líbivá, hezká, rychlá a spolehlivá".

Cestujících nepřibyde

Zlevnění jízdného, které si řada politických subjektů zvolila jako předvolební slogan v komunálních volbách, podle Kulicha nemá vliv na chování lidí a nezajistí nárůst počtu cestujících. Přesvědčil se o tom před několika lety jako šéf dopravního podniku v Hradci Králové. "Ne vždy rozhoduje cena. Spoustu lidí z osobních aut nedostanete ani kdyby bylo jízdné za korunu," uvedl Kulich.

Dopravní podniky nezdraží, i když jim příští rok opět vzrostou některé vstupy. "Je například tlak na zvyšování mezd," uvedl Kulich. Na rozdíl od minulých let zřejmě neporoste cena nafty. Letos byla její cena zhruba konstantní a tendence je podle Kulicha mírně klesající. Stabilita je také v cenách elektřiny pro tramvaje a trolejbusy.

Nedostatek řidičů   

Dopravní podniky mají stále problémy s nedostatkem řidičů. "Zaměstnanci nestojí za branou, lákají je hodně kamionoví dopravci. Takže musíme udržet konkurenceschopnost ve mzdové oblasti a držet tempo," uvedl. Kulich by viděl jako rozumné zvýšení mezd na příští rok o dvě až tři procenta. Sdružení o tom bude jednat příští týden. "Příští rok zvýšíme mzdy o dvě procenta," uvedl šéf Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Kromě Prahy se běžné jízdné ve většině českých měst pohybuje kolem 15 korun. V západoevropských městech je přitom průměrná cena přes jedno euro, tedy téměř 30 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy