Jen kousek za Paříží. V žebříčku měst s nejlepší pověstí skončila Praha na 25. místě

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 11:50
Žebříček zahrnující 55 měst světa je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Vedou Sydney, Vídeň a Curych, naopak na dně skončily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto)
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

New York / Praha – Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. Následují ho rakouská Vídeň a švýcarský Curych. Ukazuje to nový žebříček City RepTrak společnosti Reputation Institute. 

Praha v hodnocení 55 zemí světa skončila na 25. místě. Spodní místa žebříčku obsadily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Žebříček je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Hodnotila se důvěra, respekt, úcta a obdiv k jednotlivým městům v souvislosti s vyspělostí jejich ekonomik, efektivitou vlád a prostředí k životu.

Pořadí Město (Země)
1. Sydney (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Curych (Švýcarsko)
4. Toronto (Kanada)
5. Stockholm (Švédsko)
6. Edinburgh (Velká Británie)
7. Montreal (Kanada)
8. Řím (Itálie)
9. Vancouver (Kanada)
10. Kodaň (Dánsko)
...
23. Paříž (Francie)
25. Praha (Česko)
27. New York (USA)
29. Berlín (Německo)
35. Brusel (Belgie)
...
53. Moskva (Rusko)
54. Rio de Janeiro (Brazílie)
55. Káhira (Egypt)

Zdroj: Reputation Institute

Australské Melbourne, které bylo loni na druhém místě, skončilo až třinácté. Pohoršil si i Stockholm, který se z loňské třetí příčky propadl na pátou.

Dobrou pověst si drží kanadská města. V nejlepší desítce skončila hned tři – Toronto, Montreal a Vancouver.

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace se podepsala na hodnocení měst Istanbul, Mexico City, Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Autoři ve zprávě zároveň připustili, že teroristické útoky v Paříži a Bruselu zahýbaly s reputací těchto jinak oblíbených měst. "Jak Brusel, tak celá Belgie zaznamenaly významný propad z bezpečnostního hlediska," uvádějí. Zhoršila se tak i jejich reputace. Ovšem v případě Paříže a celé Francie byl efekt opačný: "Reputace vzrostla navzdory zhoršení bezpečnosti," dodali autoři.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy