Jen kousek za Paříží. V žebříčku měst s nejlepší pověstí skončila Praha na 25. místě

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 11:50
Žebříček zahrnující 55 měst světa je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Vedou Sydney, Vídeň a Curych, naopak na dně skončily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto)
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

New York / Praha – Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. Následují ho rakouská Vídeň a švýcarský Curych. Ukazuje to nový žebříček City RepTrak společnosti Reputation Institute. 

Praha v hodnocení 55 zemí světa skončila na 25. místě. Spodní místa žebříčku obsadily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Žebříček je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Hodnotila se důvěra, respekt, úcta a obdiv k jednotlivým městům v souvislosti s vyspělostí jejich ekonomik, efektivitou vlád a prostředí k životu.

Pořadí Město (Země)
1. Sydney (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Curych (Švýcarsko)
4. Toronto (Kanada)
5. Stockholm (Švédsko)
6. Edinburgh (Velká Británie)
7. Montreal (Kanada)
8. Řím (Itálie)
9. Vancouver (Kanada)
10. Kodaň (Dánsko)
...
23. Paříž (Francie)
25. Praha (Česko)
27. New York (USA)
29. Berlín (Německo)
35. Brusel (Belgie)
...
53. Moskva (Rusko)
54. Rio de Janeiro (Brazílie)
55. Káhira (Egypt)

Zdroj: Reputation Institute

Australské Melbourne, které bylo loni na druhém místě, skončilo až třinácté. Pohoršil si i Stockholm, který se z loňské třetí příčky propadl na pátou.

Dobrou pověst si drží kanadská města. V nejlepší desítce skončila hned tři – Toronto, Montreal a Vancouver.

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace se podepsala na hodnocení měst Istanbul, Mexico City, Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Autoři ve zprávě zároveň připustili, že teroristické útoky v Paříži a Bruselu zahýbaly s reputací těchto jinak oblíbených měst. "Jak Brusel, tak celá Belgie zaznamenaly významný propad z bezpečnostního hlediska," uvádějí. Zhoršila se tak i jejich reputace. Ovšem v případě Paříže a celé Francie byl efekt opačný: "Reputace vzrostla navzdory zhoršení bezpečnosti," dodali autoři.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy