Jen kousek za Paříží. V žebříčku měst s nejlepší pověstí skončila Praha na 25. místě

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 11:50
Žebříček zahrnující 55 měst světa je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Vedou Sydney, Vídeň a Curych, naopak na dně skončily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto)
Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

New York / Praha – Městem s nejlepší reputací je v letošním roce opět australské Sydney. Následují ho rakouská Vídeň a švýcarský Curych. Ukazuje to nový žebříček City RepTrak společnosti Reputation Institute. 

Praha v hodnocení 55 zemí světa skončila na 25. místě. Spodní místa žebříčku obsadily Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Žebříček je sestaven na základě zpětné vazby více než 22 tisíc respondentů. Hodnotila se důvěra, respekt, úcta a obdiv k jednotlivým městům v souvislosti s vyspělostí jejich ekonomik, efektivitou vlád a prostředí k životu.

Pořadí Město (Země)
1. Sydney (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Curych (Švýcarsko)
4. Toronto (Kanada)
5. Stockholm (Švédsko)
6. Edinburgh (Velká Británie)
7. Montreal (Kanada)
8. Řím (Itálie)
9. Vancouver (Kanada)
10. Kodaň (Dánsko)
...
23. Paříž (Francie)
25. Praha (Česko)
27. New York (USA)
29. Berlín (Německo)
35. Brusel (Belgie)
...
53. Moskva (Rusko)
54. Rio de Janeiro (Brazílie)
55. Káhira (Egypt)

Zdroj: Reputation Institute

Australské Melbourne, které bylo loni na druhém místě, skončilo až třinácté. Pohoršil si i Stockholm, který se z loňské třetí příčky propadl na pátou.

Dobrou pověst si drží kanadská města. V nejlepší desítce skončila hned tři – Toronto, Montreal a Vancouver.

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace se podepsala na hodnocení měst Istanbul, Mexico City, Moskva, Rio de Janeiro a Káhira.

Autoři ve zprávě zároveň připustili, že teroristické útoky v Paříži a Bruselu zahýbaly s reputací těchto jinak oblíbených měst. "Jak Brusel, tak celá Belgie zaznamenaly významný propad z bezpečnostního hlediska," uvádějí. Zhoršila se tak i jejich reputace. Ovšem v případě Paříže a celé Francie byl efekt opačný: "Reputace vzrostla navzdory zhoršení bezpečnosti," dodali autoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy