Jednu krizi předpověděl, další už větří. Slavný investor vidí na trhu novou bublinu

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
17. 9. 2019 12:06
Svět má nakročeno k další finanční krizi. Alespoň podle slavného investora Michaela Burryho, kterého proslavil americký film The Big Short (Sázka na nejistotu) s Christianem Balem v hlavní roli. Burry v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že takzvané pasivní investování, do kterého patří i investování v indexových fondech, směřuje ke splasknutí podobné finanční bubliny jako před deseti lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Jako většina bublin - čím déle to pokračuje, tím větší krach bude," prohlásil známý investor. Burry předpověděl splasknutí bubliny na americkém hypotéčním trhu v roce 2008, které následně přerostlo v globální finanční krizi. A dokázal na něm i vydělat.

Teď vidí riziko v investování v rámci indexových fondů. To ve zkratce spočívá v tom, že cena akcií v portfoliu se neodvíjí od jejich potenciálu, ale od přílivu kapitálu - vedle silných titulů totiž obsahuje i ty slabé, kterým by se jinak správci vyhnuli obloukem.

Pasivní investování tedy navyšuje cenu akcií bez ohledu na jejich potenciál a cena se tak "nafukuje" i u těch málo likvidních. Podobná situace podle Burryho byla před deseti lety na trhu rizikových hypotečních úvěrů.

Pasivní investování je přitom v poslední době mezi menšími investory hodně populární. Nepřekonává sice výkony trhu, ale jde nenáročně s proudem spolu s příslibem průměrných zisků. "Celosvětově jsou biliony dolarů v aktivech indexovány na tyto akciové tituly," říká Burry. "V tomhle divadle je čím dál víc diváku, dveře ven jsou ale malé jako dříve," upozorňuje finančník.

Před rozmachem pasivního investování v minulosti varovali i další investoři. Krach, který kvůli němu hrozí, přitom podle Burryho nejméně zasáhne akciový trh v Japonsku. Ty největší fondy - na rozdíl od evropských a amerických trhů - tam totiž vlastní japonská centrální banka, takže jsou relativně chráněny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy