Jednotné vlakové jízdenky stát odzkouší na vybraných tratích. Všude pak budou za rok

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:44
Jednotné jízdenky na železnici by měly začít fungovat v příštím roce. Na celou železniční síť je stát plánuje spustit od prosince 2020, není však vyloučeno, že na vybraných tratích je uvede dříve. Vyplývá to z úterních informací ministerstva dopravy. Postupně by se jízdenky měly rozšířit například i na autobusové spoje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Systém jednotných jízdenek by měl vyřešit současnou situaci, kdy si cestující musí kupovat samostatné jízdenky podle dopravce, se kterým právě jedou. Pokud tedy pasažér nyní během cesty využije spoje více dopravců, musí mít i více jízdenek.

Jednotný tarif nastavený státem umožní cestovat více dopravci na jednu jízdenku. V první fázi stát připravuje jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

Spuštění systému bude podle ministerstva postupné, a to od zkušebního provozu na vybraných tratích až po jeho rozšíření na plnou síť. To by mělo nastat s platností nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci 2020. Dřívější spuštění tarifu pro celou síť podle úřadu možné z legislativních důvodů není. Zatím také není jisté, zda budou jízdenky platit i na komerčních linkách nebo jen spojích, které si objednává stát či kraje.

Ministerstvo dopravy na vývoji systému spolupracuje s Centrem dopravních informačních služeb (CEDIS). V současnosti jsou programovány jednotlivé funkce systému, například prodeje a výdeje jízdních dokladů, jejich vracení a uplatňování práv z přepravní smlouvy, vypořádávání nároků mezi dopravci. Vedle toho se řeší například také daňové otázky, které jsou podle ministerstva rovněž velmi komplikované.

Ministerstvo v souvislosti s vývojem systému pravidelně komunikuje i se samotnými dopravci. Ti i přes zavedení jednotného tarifu budou moci i nadále nabízet vlastní jízdenky, které mohou být i cenově výhodnější. Budou však vázány pouze na spoje daného dopravce, jako je tomu nyní.

Jednotný tarif bude nabízet několik druhů jízdenek. Vedle základních, které bude moci pasažér využít na cestu mezi dvěma železničními stanicemi, dále také zpáteční, traťovou, tedy neomezené cestování na dané trati, a síťovou, umožňující neomezené cestování po celé železniční síti.

Se zavedením jednotného tarifu počítá i návrh novely zákona o drahách, který aktuálně řeší poslanecká sněmovna. Novela by mimo jiné měla dopravce zavázat k uznávání jednotných jízdenek. Pětiletý provoz bude stát 254 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy