Jediný strašák po "exitu": Firmy se obávají rozkolísané koruny, Škoda volá po euru

Jaroslav Krejčí, Markéta Řeháková
7. 4. 2017 19:30
České firmy konec intervencí nezaskočil. Některé se však obávají nadměrných výkyvů kurzu. Konec umělého oslabování české měny by se neměl nijak projevit na trhu s nemovitostmi. Důležitější roli by sehrálo až výraznější zvyšování úrokových sazeb. Silnější koruna se může projevit na cenách elektroniky, zlevnit by mohly i zájezdy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ukončení intervencí zástupce firem a podnikatelských svazů nezaskočilo. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara byli podnikatelé na konec kurzového závazku intervencí většinou připraveni, a to i díky srozumitelné komunikaci České národní banky.

Špicar uvedl, že podniky postupně zvyšovaly podíl zajištěného exportu a také objem transakcí uskutečněných v eurech. "Doufáme, že ČNB dostojí svému slibu a bude korigovat případné nadměrné výkyvy kurzu. Prozatím to ale vypadá, že posílení koruny je jen mírné," řekl.

Z možných velkých výkyvů kurzu a zejména posilování české měny má obavy hlavně Škoda Auto. "Silnější česká koruna bude mít negativní vliv na konkurenceschopnost domácích exportérů," sdělil mluvčí firmy Zdeněk Štěpánek. Automobilka podle něj provádí své finanční řízení a plánování především v eurech, a proto by přivítala dlouhodobě stabilní kurz české měny a do budoucna i vstup do eurozóny.

Naopak Plzeňský Prazdroj se "exitu" neobává. Firma je proti výkyvům kurzů zajištěna a zrušení umělého oslabování koruny ve druhém čtvrtletí očekávala. "Ze střednědobého pohledu na nás nemá očekávaný výkyv kurzu významný vliv," uvedla mluvčí Jitka Němečková.

Připraveni byli i ve firmě Pleas, která patří mezi významné vývozce textilu. "Současné uvolnění koruny jsme předpokládali a jsme na to připraveni, pokud se bude kurz pohybovat v rozumných mezích," podotkl generální ředitel Petr Nobst.

Podobně se vyjádřil i Daniel Buryš, finanční ředitel výrobce nápojů Kofola: "Kofola je vůči výkyvu neutrální, obchodujeme v eurech." Intervence ale zkritizoval. "Částečně ekonomice pomohly, ale daňoví poplatníci je budou splácet roky. Nakoupené pozice ČNB v eurech nejsou imaginární, ale skutečná ztráta," upozornil.

Uvolnění kurzu koruny by nemělo mít dopad ani na trh s nemovitostmi. Je to díky tomu, že většina velkých realitních obchodů probíhá v eurech. Zásadnější by podle Marka Robinsona z poradenské společnosti Colliers International bylo až razantnější navýšení úrokových sazeb.

To však obchodníci s nemovitostmi zatím neočekávají. "Zřejmě to nebude v brzké době, třebaže k jejich nárůstu určitě dojde," odhadl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Očekávané posílení koruny po ukončení devizových intervencí může naopak ovlivnit ceny dováženého zboží, zejména nových modelů elektroniky. Změna kurzu se však dotkne až nového zboží. "Nejrychleji se projevuje u vysokoobrátkových produktů, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky," sdělila mluvčí řetězce ­Euronics Lenka Mastešová.

Podle finančního ředitele internetového obchodu Alza.cz Jiřího Ponrta je velká část zboží již naskladněna a hlavní dodavatelé mají na budoucí dovozy navázáno zajištění měny. Skokové změny cen tedy podle něj nelze očekávat.

Zlevnit by mohla v létě část last minute zájezdů a zimní exotické dovolené. "V případě posílení kurzu koruny budeme moci domácím klientům okamžitě nabídnout levnější zájezdy pořádané německými a rakouskými cestovními kancelářemi, neboť jejich ceny jsou kalkulovány okamžitě," dodala ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Zavedení intervencí v roce 2013 byl správný krok, udělal bych to znovu, šlo o méně intelektuálně náročné rozhodnutí, říká exguvernér ČNB Singer | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy