Jediný strašák po "exitu": Firmy se obávají rozkolísané koruny, Škoda volá po euru

Jaroslav Krejčí, Markéta Řeháková
7. 4. 2017 19:30
České firmy konec intervencí nezaskočil. Některé se však obávají nadměrných výkyvů kurzu. Konec umělého oslabování české měny by se neměl nijak projevit na trhu s nemovitostmi. Důležitější roli by sehrálo až výraznější zvyšování úrokových sazeb. Silnější koruna se může projevit na cenách elektroniky, zlevnit by mohly i zájezdy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ukončení intervencí zástupce firem a podnikatelských svazů nezaskočilo. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara byli podnikatelé na konec kurzového závazku intervencí většinou připraveni, a to i díky srozumitelné komunikaci České národní banky.

Špicar uvedl, že podniky postupně zvyšovaly podíl zajištěného exportu a také objem transakcí uskutečněných v eurech. "Doufáme, že ČNB dostojí svému slibu a bude korigovat případné nadměrné výkyvy kurzu. Prozatím to ale vypadá, že posílení koruny je jen mírné," řekl.

Z možných velkých výkyvů kurzu a zejména posilování české měny má obavy hlavně Škoda Auto. "Silnější česká koruna bude mít negativní vliv na konkurenceschopnost domácích exportérů," sdělil mluvčí firmy Zdeněk Štěpánek. Automobilka podle něj provádí své finanční řízení a plánování především v eurech, a proto by přivítala dlouhodobě stabilní kurz české měny a do budoucna i vstup do eurozóny.

Naopak Plzeňský Prazdroj se "exitu" neobává. Firma je proti výkyvům kurzů zajištěna a zrušení umělého oslabování koruny ve druhém čtvrtletí očekávala. "Ze střednědobého pohledu na nás nemá očekávaný výkyv kurzu významný vliv," uvedla mluvčí Jitka Němečková.

Připraveni byli i ve firmě Pleas, která patří mezi významné vývozce textilu. "Současné uvolnění koruny jsme předpokládali a jsme na to připraveni, pokud se bude kurz pohybovat v rozumných mezích," podotkl generální ředitel Petr Nobst.

Podobně se vyjádřil i Daniel Buryš, finanční ředitel výrobce nápojů Kofola: "Kofola je vůči výkyvu neutrální, obchodujeme v eurech." Intervence ale zkritizoval. "Částečně ekonomice pomohly, ale daňoví poplatníci je budou splácet roky. Nakoupené pozice ČNB v eurech nejsou imaginární, ale skutečná ztráta," upozornil.

Uvolnění kurzu koruny by nemělo mít dopad ani na trh s nemovitostmi. Je to díky tomu, že většina velkých realitních obchodů probíhá v eurech. Zásadnější by podle Marka Robinsona z poradenské společnosti Colliers International bylo až razantnější navýšení úrokových sazeb.

To však obchodníci s nemovitostmi zatím neočekávají. "Zřejmě to nebude v brzké době, třebaže k jejich nárůstu určitě dojde," odhadl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Očekávané posílení koruny po ukončení devizových intervencí může naopak ovlivnit ceny dováženého zboží, zejména nových modelů elektroniky. Změna kurzu se však dotkne až nového zboží. "Nejrychleji se projevuje u vysokoobrátkových produktů, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky," sdělila mluvčí řetězce ­Euronics Lenka Mastešová.

Podle finančního ředitele internetového obchodu Alza.cz Jiřího Ponrta je velká část zboží již naskladněna a hlavní dodavatelé mají na budoucí dovozy navázáno zajištění měny. Skokové změny cen tedy podle něj nelze očekávat.

Zlevnit by mohla v létě část last minute zájezdů a zimní exotické dovolené. "V případě posílení kurzu koruny budeme moci domácím klientům okamžitě nabídnout levnější zájezdy pořádané německými a rakouskými cestovními kancelářemi, neboť jejich ceny jsou kalkulovány okamžitě," dodala ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Zavedení intervencí v roce 2013 byl správný krok, udělal bych to znovu, šlo o méně intelektuálně náročné rozhodnutí, říká exguvernér ČNB Singer | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy