Je den daňové svobody, ukazují výpočty firmy Deloitte. Veškerá mzda jde na naše konto

ČTK ČTK
23. 6. 2018 8:14
Podle výpočtů společnosti Deloitte připadá den daňové svobody na tuto sobotu. Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal tento den v ČR již 22. května.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Tato sobota je podle výpočtů společnosti Deloitte dnem daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, o jeden den více než loni.

Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu. Společnost Deloitte již dříve uvedla, že den daňové svobody dosud nikdy nebyl později.

Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal den daňové svobody v ČR 22. května. Češi tak podle institutu na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje.

Přibližně stejně jako Češi jsou na tom podle Deloitte letos také Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

V letošním roce roce se sice nemění žádná důležitá daňová sazba, změn v daňovém systému je ale poměrně dost, uvedl již dříve hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Zvýšilo se například daňové zvýhodnění na první dítě, začaly platit nižší výdajové paušály pro podnikatele a zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu, poukázal. "Zvýšení minimální mzdy ovlivnilo výši ́školkovného ́ a tedy efektivního zdanění fyzických osob," doplnil.

Společnost Deloitte k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

Video: Máme jednu z nejnižších minimálních mezd, před námi je i Rumunsko, říká Středula

Když přepočteme naši minimální mzdu na standard kupní síly , tak jsme na tom skoro nejhůře, říká Josef Středula. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy