Japonská ekonomika výrazně poklesla. Kvůli vyšším daním

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 11:10
Kvůli zvýšení daně u obratu utrácely domácnosti v prvním čtvrtletí a ve druhém naopak šetřily. V dalších měsících se očekává návrat k růstu.
Japonci ve druhém čtvrtletí výrazně méně utráceli.
Japonci ve druhém čtvrtletí výrazně méně utráceli. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla o 6,8 procenta kvůli negativním důsledkům zvýšení daně z obratu. Zaznamenala tak nejprudší pokles od roku 2011, kdy hospodářský výkon země poznamenalo ničivé zemětřesení.

Propad hrubého domácího produktu ostře kontrastuje s vývojem v prvním čtvrtletí, kdy ekonomika stoupla o 6,1 procenta, a to zejména díky horečnému utrácení domácností před zvýšením daně z obratu.

Pokles třetí největší ekonomiky světa byl nicméně o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali v průměru s propadem o 7,1 procenta. Japonská centrální banka navíc tento pokles považuje za přechodný a je nadále přesvědčena, že ekonomika je na cestě k oživení.

"Propad ekonomické aktivity v posledním čtvrtletí byl převážně důsledkem vyšší daně z obratu. Stále věříme, že hospodářské oživení se ve druhé polovině roku obnoví," uvedl analytik Marcel Thieliant ze společnosti Capital Economics.

HDP opět poroste, až o pět procent

Centrální banka zatím neplánuje nová opatření na podporu hospodářského růstu. Pokud by však budoucí hospodářský vývoj zaostal za očekáváním, mohlo by to vyvolat tlak na zavedení dodatečných stimulů, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda začátkem dubna zvýšila daň z obratu na osm procent z předchozích pěti procent, což mělo negativní dopad na spotřebitelskou poptávku. Soukromá spotřeba, která v Japonsku zajišťuje zhruba 60 ekonomické aktivity, se ve druhém čtvrtletí propadla o pět procent.

Řada analytiků předpokládá, že ekonomika ve třetím čtvrtletí oživí, protože negativní dopad vyšší daně z obratu poleví. Některé odhady počítají s růstem HDP o tři až pět procent.

"Pokles spotřeby byl prudší, než se očekávalo. To ale vykompenzoval nižší dovoz," uvedl analytik Masajuki Kičikawa ze společnosti Bank of America Merrill Lynch. "Předpokládáme, že spotřebitelské výdaje ve třetím čtvrtletí oživí," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy