Japonská ekonomika výrazně poklesla. Kvůli vyšším daním

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 11:10
Kvůli zvýšení daně u obratu utrácely domácnosti v prvním čtvrtletí a ve druhém naopak šetřily. V dalších měsících se očekává návrat k růstu.
Japonci ve druhém čtvrtletí výrazně méně utráceli.
Japonci ve druhém čtvrtletí výrazně méně utráceli. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla o 6,8 procenta kvůli negativním důsledkům zvýšení daně z obratu. Zaznamenala tak nejprudší pokles od roku 2011, kdy hospodářský výkon země poznamenalo ničivé zemětřesení.

Propad hrubého domácího produktu ostře kontrastuje s vývojem v prvním čtvrtletí, kdy ekonomika stoupla o 6,1 procenta, a to zejména díky horečnému utrácení domácností před zvýšením daně z obratu.

Pokles třetí největší ekonomiky světa byl nicméně o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali v průměru s propadem o 7,1 procenta. Japonská centrální banka navíc tento pokles považuje za přechodný a je nadále přesvědčena, že ekonomika je na cestě k oživení.

"Propad ekonomické aktivity v posledním čtvrtletí byl převážně důsledkem vyšší daně z obratu. Stále věříme, že hospodářské oživení se ve druhé polovině roku obnoví," uvedl analytik Marcel Thieliant ze společnosti Capital Economics.

HDP opět poroste, až o pět procent

Centrální banka zatím neplánuje nová opatření na podporu hospodářského růstu. Pokud by však budoucí hospodářský vývoj zaostal za očekáváním, mohlo by to vyvolat tlak na zavedení dodatečných stimulů, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda začátkem dubna zvýšila daň z obratu na osm procent z předchozích pěti procent, což mělo negativní dopad na spotřebitelskou poptávku. Soukromá spotřeba, která v Japonsku zajišťuje zhruba 60 ekonomické aktivity, se ve druhém čtvrtletí propadla o pět procent.

Řada analytiků předpokládá, že ekonomika ve třetím čtvrtletí oživí, protože negativní dopad vyšší daně z obratu poleví. Některé odhady počítají s růstem HDP o tři až pět procent.

"Pokles spotřeby byl prudší, než se očekávalo. To ale vykompenzoval nižší dovoz," uvedl analytik Masajuki Kičikawa ze společnosti Bank of America Merrill Lynch. "Předpokládáme, že spotřebitelské výdaje ve třetím čtvrtletí oživí," dodal.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 34 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy