Jančura chce zlepšit pověst Prahy, nasadil 150 taxíků

Tick Tack láká na online mapu trasy, neobvyklé taxikáře a na nové vozy audi.
Foto: Student Agency

Praha - Podnikatel Radim Jančura rozjíždí další byznys. Po autobusech a vlacích bude lidi přepravovat také v taxících.

Jeho společnost Tick Tack začíná provozovat v hlavním městě 150 nových vozů taxi, se kterými nechce jen vydělávat, ale také bojovat proti špatné pověsti Prahy coby města, kde podle jeho slov taxikáři okrádají turisty, především cizince.

Za kilometr jízdy si Jančurovy taxíky účtují 28 korun. Kdo provede rezervaci přes internet nebo si nechá vystavit zákaznickou kartu, zaplatí 25 korun. Nástupní sazba činí 40 korun standardně a 30 korun při rezervaci či při jízdě se zákaznickou kartou. Minuta čekání je vždy za šest korun. "Nebojujeme cenou, ale pokud budeme muset jít níž, tak jsme připraveni," říká Jančura.

Všech 150 vozů Audi A6 podnikatel financuje přes operativní leasing a vozový park plánuje v rámci smlouvy se Škofinem obměňovat každý rok. "Vstupní náklady tak nejsou veliké, řádově jde o desítky milionů korun," dodává Jančura, podle kterého tak bude jeho společnost v průběhu času podnikat s vozovým parkem o průměrném stáří vozu v délce půl roku.

Jančura dále předpokládá postupné navyšování počtu vozidel zhruba o 50 vozů za půl roku. Růst vozidlového parku má nicméně záviset na oblibě, jakou si služba získá u zákazníků. Ještě v první polovině letošního roku Jančura mluvil o tisícovce vozidel a o tom, že chce vybudovat nejsilnější taxislužbu v Praze. Nyní předpokládá cílových 500 vozů, se kterými ale bude jezdit mnohonásobně více řidičů, aby tyto vozy co nejméně stály nevyužité.

Řidiče společnost podle Jančury nevybírala z řad taxikářů, ale raději si vyškolila vlastní lidi, nyní jich má zhruba 400.

Nechte se zaměstnat

Na trh pražských taxislužeb vstoupil Jančura už letos v dubnu, kdy se stal jednatelem společnosti Tick Tack Taxi a převzal v ní osmdesátiprocentní podíl. S firmou od roku 2011 spolupracuje jeho vlakový dopravce RegioJet. Dosud firma jezdila s přibližně třiceti automobily "starého Tick Tacku".

Taxi doprava je tak po autobusech a vlacích třetím segmentem veřejné dopravy, ve kterém Jančura působí. Do tohoto podnikání se pustil hlavně proto, že chce změnit špatné jméno pražské taxi služby. "Díky pražským taxikářům si pak mohou cizinci myslet, že jsem stejný zloděj, jako oni," kritizuje.

Řidiči jeho taxíků podle něj vydělávají jinak než klasičtí taxikáři, jedná se o zaměstnance Student Agency, kteří musí tržby odevzdávat společnosti a mají fixní plat. "I kdyby se snažili nějak domluvit s cestujícím a okrást nás, tak to poznáme," komentuje Jančura.

Na otázku, kolik řidiči tedy berou, reaguje: "Nechte se u nás zaměstnat a uvidíte."

Stejně jako žluté autobusy jsou taxíky vybavené nálepkou "Volejte řediteli". V případě, že bude klient taxi služby výrazně nespokojený se servisem, může se tak obrátit přímo na Jančuru. "Klientovi rád vrátím peníze, protože si pak sáhnu na plat toho řidiče," dodává majitel firmy.

Proti předražování jízdného má cestující dále chránit online mapa na tabletu umístěném ve voze, na které budou moci sledovat polohu vozidla, pomáhat mají také senzory v sedadlech, které poznají obsazený taxík.

Na tabletech bude zobrazen i aktuální kurz České národní banky, podle kterého dopravce účtuje zahraniční platby.

Kromě toho cestující mohou za jízdy poslouchat hudbu, sledovat filmy nebo pročítat zpravodajské weby. Ve všech vozech je k dispozici zdarma také internetové připojení přes WiFi. Stejně jako ve žlutých autobusech a vlacích je zdarma neperlivá voda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy