Supermarkety plné kečupu. Venezuelský režim se snaží maskovat potravinovou krizi

on on
15. 3. 2019 15:49
Režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se snaží maskovat problémy se zásobováním základními potravinami. Regály státního obchodního řetězce v Caracasu tak nechal naplnit kečupem a jinými nepočetnými pochutinami, kterých je na trhu dostatek. Obchod tak na první pohled působí "normálním" dojmem, přestože nakupujícího výběr rozhodně nepotěší.
Potravinovou kritzi v v Caracasu maskují kečupem. Je všude | Video: Reuters

Socialistický režim ve Venezuele už delší dobu balancuje na hranici naprostého ekonomického kolapsu. Obyvatelé se potýkají s výpadky elektřiny, které trvají i několik dní. Některé oblasti už nemají ani dodávky vody. Zahraniční média informují o potravinové krizi a ukazují prázdné regály tamních obchodů.

Argentinský novinář Joaquin Sanchez nyní natočil, jak vypadá nabídka v jednom ze státem vlastněných supermarketů v hlavním městě. V policích jsou vyrovnané lahve s kečupem, které jsou navíc rozestavěny tak, aby obchod působil jako plný zboží. Další potěmkinovskou stafáž pak hrají jiné trvanlivé potraviny, například kuchyňská sůl.

"Snaží se naplnit prázdné regály tak, aby to nevypadalo, že je zde nedostatek jídla," píše Sanches. Dodává, že v nabídce obchodů je jen několik výrobků a ceny jsou vysoké. Klip natočil novinář před měsícem.

Venezuela se už několik let potýká s hospodářskou krizí, za niž podle části analytiků do značné míry může řízená hospodářská politika Madurovy socialistické vlády.

Maduro odmítá zahraniční pomoc a z výpadků elektřiny dlouhodobě obviňuje Spojené státy. Vojáci věrní prezidentovi v únoru nevpustili do země nákladní vozy naložené americkými potravinami a léky. Do Venezuely mířila také loď s humanitární pomocí z Portorika. Portorický guvernér Ricardo Rossello však nařídil lodi se vrátit poté, co venezuelská válečná loď hrozila, že zahájí na plavidlo palbu.

Podle prezidenta země zahraniční pomoc nepotřebuje. Opakovaně tvrdí, že jde o intervenci Spojených států a Kolumbie se snahou svrhnout jeho režim.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy