Investiční pobídky získalo za pololetí 84 zahraničních firem

ČTK ČTK
16. 7. 2014 11:15
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpořilo také 52 tuzemských firem. Celkem se dá díky tomu očekávat vznik 14 tisíc pracovních míst.
Foto: Thinkstock

Praha - Za první polovinu letošního roku získalo státní investiční pobídky celkem 84 zahraničních společností. To by mělo přinést téměř 10 tisíc nových pracovních míst.

Po dnešní návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministerstvu průmyslu a obchodu to uvedl ministr Jan Mládek (ČSSD).

"Rovněž MPO podpořilo investičními pobídkami 52 tuzemských společností, u kterých očekáváme vytvoření dalších více než 4000 nových pracovních míst," řekl ministr.

Kdo postaví Temelín?

Mládek dále uvedl, že stát bude rozvíjet jadernou energetiku. Na začátku příštího roku by měl být podle premiéra Sobotky připraven návrh nové Státní energetické koncepce, kterou připravují resorty průmyslu a financí. Vláda o ní bude jednat do konce letošního roku.

Mládek zmínil také výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Odmítnutí poskytnutí garance ze strany vlády přitom vedlo v dubnu ke zrušení tendru na dostavbu elektrárny.

"V tuto chvíli není rozhodnuto nic v tom smyslu, jestli to bude stavět ČEZ, nebo nějaký státní podnik, nebo joint venture, to je všechno předmětem debat," řekl.

Dva temelínské bloky nebudou

Ministr zopakoval, že jeden z plánovaných nových jaderných bloků by mohl vzniknout v jaderné elektrárně Dukovany. "Zdá se být téměř konsensus, asi se už nevrátíme k výstavbě obou bloků v Temelíně, ale spíše to vypadá, že by byl jeden blok v Temelíně a jeden blok Dukovanech," řekl.

"To je proto, že bychom rádi zachovali lokalitu v Dukovanech jako jadernou elektrárnu. Ona má povolený provoz do roku 2025," podotkl Mládek. Poté musí elektrárnu posoudit Evropská komise a do roku 2035 by mohl být postaven v Dukovanech další blok.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes zavítal na MPO v rámci své bilanční cesty po resortech. Minulý týden byl na ministerstvech kultury a školství, které vedou Daniel Herman (KDU-ČSL) a Marcel Chládek (ČSSD).

 

Právě se děje

před 6 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu

Provoz na 169. kilometru D1 je kvůli nehodě kamionu stále přerušen, v obou směrech se tvoří kolony. I objízdná trasa je podle policie přetížená.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy