Investiční pobídky získalo za pololetí 84 zahraničních firem

ČTK ČTK
16. 7. 2014 11:15
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpořilo také 52 tuzemských firem. Celkem se dá díky tomu očekávat vznik 14 tisíc pracovních míst.
Foto: Thinkstock

Praha - Za první polovinu letošního roku získalo státní investiční pobídky celkem 84 zahraničních společností. To by mělo přinést téměř 10 tisíc nových pracovních míst.

Po dnešní návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministerstvu průmyslu a obchodu to uvedl ministr Jan Mládek (ČSSD).

"Rovněž MPO podpořilo investičními pobídkami 52 tuzemských společností, u kterých očekáváme vytvoření dalších více než 4000 nových pracovních míst," řekl ministr.

Kdo postaví Temelín?

Mládek dále uvedl, že stát bude rozvíjet jadernou energetiku. Na začátku příštího roku by měl být podle premiéra Sobotky připraven návrh nové Státní energetické koncepce, kterou připravují resorty průmyslu a financí. Vláda o ní bude jednat do konce letošního roku.

Mládek zmínil také výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Odmítnutí poskytnutí garance ze strany vlády přitom vedlo v dubnu ke zrušení tendru na dostavbu elektrárny.

"V tuto chvíli není rozhodnuto nic v tom smyslu, jestli to bude stavět ČEZ, nebo nějaký státní podnik, nebo joint venture, to je všechno předmětem debat," řekl.

Dva temelínské bloky nebudou

Ministr zopakoval, že jeden z plánovaných nových jaderných bloků by mohl vzniknout v jaderné elektrárně Dukovany. "Zdá se být téměř konsensus, asi se už nevrátíme k výstavbě obou bloků v Temelíně, ale spíše to vypadá, že by byl jeden blok v Temelíně a jeden blok Dukovanech," řekl.

"To je proto, že bychom rádi zachovali lokalitu v Dukovanech jako jadernou elektrárnu. Ona má povolený provoz do roku 2025," podotkl Mládek. Poté musí elektrárnu posoudit Evropská komise a do roku 2035 by mohl být postaven v Dukovanech další blok.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes zavítal na MPO v rámci své bilanční cesty po resortech. Minulý týden byl na ministerstvech kultury a školství, které vedou Daniel Herman (KDU-ČSL) a Marcel Chládek (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy