Investiční firma miliardáře Buffetta má rekordní zisk

ČTK ČTK
1. 3. 2014 18:51
Ke zvýšení zisku přispělo hospodářské oživení v USA a růst na akciových trzích.
Warren Buffett
Warren Buffett | Foto: Reuters

New York - Americká investiční společnost Berkshire Hathaway v loňském roce zvýšila zisk téměř o třetinu na rekordních 19,5 miliardy dolarů (386 miliard korun). Oznámila to dnes firma, jejímž zakladatelem a šéfem je známý miliardář Warren Buffett.

Ke zvýšení zisku přispělo hospodářské oživení ve Spojených státech a růst na akciových trzích. Tržby podniku loni stouply o více než desetinu na 182 miliard dolarů, napsala agentura DPA.

Společnost Berkshire Hathaway dnes rovněž naznačila, že plánuje další velké akvizice. Loni koupila americkou energetickou firmu NV Energy za 5,6 miliardy dolarů a výrobce kečupů Heinz za 28 miliard dolarů.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích, například v maloobchodě či pojišťovnictví. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express. Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku "věštec z Omahy".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy